mandelinka bramborova

Jak se zbavit mandelinky bramborové co nejjednodušeji

Mandelinka bramborová (Leptinotarsa decemlineata), také známá jako Koloradský brouk, je jedním z nejškodlivějších škůdců brambor. Dostala se do Evropy spolu s přivezenými bramborami v 15. a 16. století, a kromě brambor parazituje i na rajčeti, jelikož se jedná o stejný druh – lilek brambor a lilek rajče. V následujícím textu se dočtete, jak s tímto nepříjemným broukem co nejlépe zatočit:

  1. Mechanická kontrola a sběr: Jakmile brambory vyraší, měli byste začít kontrolovat, zda se na nich mandelinka nevyskytuje. Je totiž mnohem lepší a jednodušší sbírat brouky, než vajíčka, nebo dokonce larvy, které hodně pouštějí oranžové barvivo. Brouky sbírejte ručně v rukavicích (také uvolňují barvivo) a mechanicky likvidujte. Rozhodně je nenoste třeba za plot, protože nejenže rychle lezou, ale i létají a měli byste je zase zpátky.
  2. Přírodní prostředky: Existuje několik přírodních prostředků, které vám pomohou zbavit se mandelinek. Například můžete použít roztok vody a mýdla a tím postříkat rostliny rostliny, nebo  můžete použít pyrethrin, rostlinný insekticid složený ze dvou přírodních organických složek, který proti mandelinkám dobře účinkuje. Silný proud vody je také možné použít, vězte však, že mandelinky jen setřese z brambor, ale nezabije.
  3. Chemické insekticidy: Někdy je napadení mandelinkami tak velké, že budete muset použít insekticidy. Mezi insekticidy vyrobené chemickou cestou patří pyrethroidy, diamidy, neonikotinoidy a další. Vždy si pečlivě přečtěte návod a dodržujte pokyny uvedené na obalu. Zejména chraňte své oči i ruce, dále pak používejte prostředek jen tehdy, pokud nebudete v blízké době sklízet plodinu.
  4. Prevence: Otázkou zůstává, jaká by mohla být prevence proti náletu mandelinek na vaši zahradu. Pravdou je, že pokud budete udržovat rostliny zdravé a silné, budou lépe odolávat i mandelince. Vždy byste však měli rostliny kontrolovat, zabránit přemnožení hmyzu a hlavně jej včas zlikvidovat.
kvet brambory - Jak se zbavit mandelinky bramborové co nejjednodušeji

Zdroj foto: pixabay

Bohužel proti mandelince neexistuje přírodní predátor, mají totiž příliš tvrdé krovky, odstrašující oranžové zbarvení a pouštějí výše zmíněné barvivo. Navíc mandelinky jsou velmi odolné, v různých stádiích přežívají i v zimě a rychle se množí. A tak vůbec nejdůležitějším předpokladem pro snížení výskytu mandelinek je pěstovat brambory každý rok na jiném místě zahrady, aby nebyla žádná stadia mandelinek přítomna přímo v půdě již při vysazení brambor.

 

Zdroje: www.wikipedia.org, www.agromanual.cz, www.abecedazahrady.cz

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář