zelená paprika

S pěstováním paprik začínáme v lednu. Úspěch spočívá v dodržení jistých pravidel

10.1.2019
33 538 Zobrazení

Můžete se setkat s názorem některých pěstitelů, že se jedná o náročnou záležitost. V případě správného postupu a držení se několika zásadních pravidel, není pěstování paprik natolik obtížné.

Včasný začátek – předpěstování paprik v lednu

Pro kvalitní a úspěšnou sklizeň je zásadní – začít včas. U paprik je nutné předpěstování z co nejčasnějšího výsevu. Majitelé skleníku mohou začít již v lednu. Kdo nemá skleník a bude tak vysévat o něco později, je ideální dobou začátek února. Papriky mají poměrně dlouhou dobu klíčivosti, zhruba až 3 týdny, dobré je před výsevem namočit ve vlažné vodě.

Pro výsev lze použít zakoupený substrát nebo si namíchat vlastní, kde hlavním komponentem musí být písek s příměsí rašeliny a hlíny. Je zapotřebí tento substrát vydenzinfikovat či použít prostředek proti houbovým chorobám, které by mohly mít vliv na padání klíčních rostlin.

Nepostradatelné vlhko a teplo

Po výsevu musíme semínka zakrýt a udržovat při stabilní teplotě okolo 25 stupňů Celsia. Pokud zakrýváme sklem či polyetylenovým sáčkem je nutné pravidelně kryt na chvíli sejmout a popřípadě i otočit. Když rostlinky trochu povyrostou, je možné z nich kryt odstranit. Nezapomeneme na zalití, ale opatrně, aby nedošlo k přelití. Nejlepší variantou je rosení odstátou vodou.

Nutné přesazení – kolikrát a proč?

Papriky musíme minimálně jednou přesázet před výsadbou. Osvědčené je přesazování po dvou. Některé odborné knihy uvádějí, že se mají zakrátit kořeny o jednu třetinu, nebyl však zpozorován rozdíl mezi nezkrácenými a zkrácenými kořeny.

paprika - S pěstováním paprik začínáme v lednu. Úspěch spočívá v dodržení jistých pravidel

paprika

Sázení paprik na záhon v květnu

Zpravidla se sází ven v měsíci květen. Záhon však musí být slunný a dobře vyhnojený. V případě hrozby v podobě mrazíků, je dobré chránit netkanou textilií. Díky tomu by měly papriky vydržet i mráz do -8 stupňů Celsia.

Výsadbu provádíme na vzdálenost 25 až 30 centimetrů, u větších odrůd pak 30 až 40 centimetrů. Doporučuje se zapustit hlouběji do země, ve výsledku budou rostliny stabilnější. Jakmile se nám budou zdát rostliny již vysoké, zajistíme jim náležitou oporu. Neustále udržujeme půdu kyprou a pravidelně odstraňujeme rostoucí odnože v blízkosti půdy.

Venkovní podmínky

Pro snadnější a méně náročné pěstování je vhodný skleník či fóliovník, kde mají papriky potřebné podmínky. V opačném případě se musíme spolehnout na přírodu a dopřát zálivku v podobě odstáté vody. Rostliny budou vděčné za večerní kropení. Nikdy neprovádíme zálivku a kropení v poledne či za přímého slunce, jinak by došlo k jejich spálení.

Jak je to s výživou?

V období vegetace je zapotřebí přihnojovat. Před hnojením je zapotřebí si pečlivě přečíst návod na konkrétním přípravku a dodržovat dávkování. U paprik platí, že je lepší méně a častěji, než jednou a v nadměrném množství.

Při venkovním pěstování hrozí škůdci a molice. Při menším napadení je možné ruční odstranění, při nadměrném je zapotřebí použít vhodný prostředek.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

1 Komentářů

  1. Profilový obrázek

    Papriky že vydrží -8° ???
    To bych chtěla vidět… Žádná textilie je nezachrání, jen ohřívaný skleník !!!

Zanechte komentář

Zavřít