Menopauza představuje v životě mnoha žen zatěžkávací zkoušku. Nejen kvůli tomu, že se s ní spojuje řada nepříjemných fyzických a psychických příznaků, ale také kvůli jejich délce. Jak zvládnout toto období bez toho, aniž byste přišly o radost ze života?
Ženy jsou na hormonální turbulence ve svém životě zvyklé. To ale neznamená, že není složité s nimi fungovat. Vše začíná v období puberty, kdy se dostavuje první menstruace. Ta mladé dívce naznačuje, že může dojít k těhotenství. (Které samo o sobě přináší do života hodně velkých změn.)
Vše pak pokračuje až do období, kterému se říká menopauza. Mezi jeho hlavní projevy patří ztráta menstruace a plodnosti. Také se ale dost zásadně změní hormonální činnost v ženském těle, takže si opět musíme zvykat na něco úplně nového (a ne vždy zrovna příjemného). Kdy ale začíná menopauza a jak se na ni připravit?
Vzhledem k tomu, že v době, kdy menopauza přichází, musí být ženy stále produktivní, podíváme se na pár informací, tipů a triků, díky kterým se můžete na tuto část života lépe připravit.
Co je to menopauza a jaké jsou její příznaky?
Menopauza je termín, který označuje fyziologický děj, jež se odehrává v ženském těle mezi čtyřicátým a šedesátým rokem života. (Obvykle se uvádí horizont od 45-55 let.) V průběhu tohoto procesu dochází k poklesu hladiny estrogenu. Některé ženy mohou mít předčasnou menopauzu, která přichází před 40. rokem života.
Než se objeví menopauza, žena je v premenopauze (v této fázi zatím vše funguje na první pohled normálně, ale může docházet k prvním nepatrným změnám). Poté následuje perimenopauza, během které si ženy už mohou začít všímat prvních příznaků blížícího se přechodu. Nakonec pak máme menopauzu, ke které dochází ve chvíli, kdy 12 po sobě jdoucích měsíců spontánně nemenstruujete, a post-menopauzu.
Jak dlouho trvá tento proces a v kolika letech se objeví zrovna u vás, na to neexistuje žádná jednoznačná odpověď. Proto je tak důležité vědět, jak ji poznat.
Mezi její hlavní projevy patří:
- Nepravidelná/chybějící menstruace (tento jev ale není způsoben těhotenstvím)
- Snížení libida
- Nespavost
- Návaly horka a pocení
- Podrážděnost
- Únava
- Bolest hlavy
- Mozková mlha
- Přibírání
Také si s velkou pravděpodobností všimnete zhoršující se kvality vlasů a pokožky, což může být pro řadu dam skutečně velká rána.
Jak překonat menopauzu přírodní cestou?
Bylinky
Vadí vám neustálé návaly horka a pocení, nespavost a podrážděnost? Nejste sama. Právě v takové situaci mohou být nápomocné ženské bylinky, které dovedou přispět k větší hormonální rovnováze a celkové pohodě.
Abyste je nemusely brát samostatně, vyzkoušejte dlouhodobé užívání vícesložkového doplňku stravy s obsahem lnu setého, ženšenu pravého, drmku obecného, ploštičníku hroznatého, jetele lučního a dalších. Když navíc bude takový přípravek obsahovat ještě vitamíny, tím lépe! V takovém případě koukejte i na obsah vitamínů skupiny B, vitamínu E a zinku.
Zdravý jídelníček
V menopauze a po ní má tělo specifické potřeby, které byste měla za každou cenu splnit, protože v opačném případě může dojít k postupnému úpadku vaší kondice. Vzhledem k tomu, že ženy mají v této době větší sklony k přibírání, hodí se zaměřit na kvalitu jídelníčku a na velikost porcí. Dobrou volbou bývají kvalitní proteiny, které dovedou zasytit a podpořit stabilitu aktivní svalové hmoty.
Naopak zapomeňte na větší množství alkoholu, fast food, polotovary a další neřesti. Pokud už dostanete chuť na něco sladkého, raději si dopřejte menší množství skutečně kvalitních cukrovinek.
Spánek
Pokud vás trápí návaly horka a pocení i během noci, zkuste podniknout několik opatření, která vám mohou pomoci se každou noc pořádně vyspat. Začněte tím, že budete mít u postele studený nápoj. Pomáhá i malý větráček a v případě potřeby i náhradní pyžamo, které budete mít poblíž lůžka. Dávejte také pozor na povlečení a peřinu, protože špatně zvolené materiály mohou pocit tepla ještě zhoršovat. Nápomocné pak může být i otevřené okno.
———-Komerční článek———-