jicnovka kvet

Dá se jícnovka pěstovat i na zahradě? Možná budete překvapeni

Jícnovka: Už jste se setkali s jícnovkou/eustomou? Jestli ano, pak možná v kyticích, kam se často používá a vypadá skutečně efektně, když chcete někoho milého překvapit. Ale co pěstování na zahradě?

Něco málo o jícnovce

Jícnovka (Eustoma) je krásná kvetoucí rostlina, která původně pochází z oblastí Severní a Jižní Ameriky a nejčastěji se pěstuje jako květina k řezu. Jícnovky jsou vzpřímené jednoleté rostliny nebo trvalky se vzpřímenými stonky, vstřícnými listy a bílými, modrými, růžovými nebo purpurovými květy, které vyrůstají na dlouhých stopkách. Právě květy jsou nejefektnější částí rostliny a pomohou rozkvést vaši zahradu k nepoznání. Navíc je můžete řezat do vázy.

Jak jícnovku pěstovat

Jícnovka miluje slunná nebo mírně stinná místa. Vyberte místo s dobře propustnou půdou, která je bohatá na organický materiál. Půda by měla mít pH kolem 6,0 až 7,0, tedy spíše neutrální až mírně kyselé. Existuje několik různých odrůd jícnovek, které se liší ve velikosti a barvě květů. Vyberte si odrůdu, která vám nejvíce vyhovuje a bude odpovídat vašim zahradním podmínkám. Například jícnovka velkokvětá (Eustoma grandiflorum) má obrovské květy a je mrazuvzdorná až do -12 °C.

Výsadba, zálivka a hnojení

Jícnovku můžete vysadit přímo do země, jakmile pominou jarní mrazíky. Rostliny by měly být umístěny asi 30–45 cm od sebe, aby měly dostatek prostoru k růstu. Příliš husté vysazení má za následek slabší růst i kvetení, a navíc hrozí plísně, zejména v deštivých obdobích. Půdu udržujte stále mírně vlhkou, ale nikoliv přemokřenou. Jícnovka totiž nesnáší stojatou vodu. Pravidelně zalévejte a používejte mulčování, abyste zachovali vlhkost půdy a potlačili růst plevelů. Pokud jde o hnojení, aplikujte hnojivo bohaté na fosfor, který podporuje kvetení, a to nejlépe na začátku sezóny a poté pravidelně podle doporučení na obalu.

jicnovka - Dá se jícnovka pěstovat i na zahradě? Možná budete překvapeni

Zdroj foto: Jason Hollinger, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Jak provádět řez

Pravidelný řez jícnovky podpoří růst nových květenství. Odstraňujte odkvétající květy a nadzemní části rostliny, pokud jsou nemocné nebo poškozené. Právě vykvetlé květy používejte do váz nebo do květinových vazeb. Jícnovka vám může dělat radost doma i venku.

Choroby a škůdci

Jícnovka netrpí příliš chorobami a škůdci, ale občas ji mohou napadnout mšice nebo molice, z chorob pak plísně, pokud roste příliš blízko u sebe a je vlhké počasí.

Zazimování

Většina druhů jícnovek jsou letničky, některé však mohou být pěstovány i jako trvalky, když jim poskytnete náležitou zimní ochranu. Jícnovka velkokvětá je mrazuvzdorná až do -12 °C, pokud by měly být mrazy větší, měli byste ji chránit mulčováním nebo zakrytím chvojím.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.ireceptar.cz. www.ceskestavby.cz

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář