Cute little girl with a bouquet of daisies sits in a field with daisies on a sunny day

Jaké květiny pěstovat na zahradě, aby vykvetly na podzim

Většinou na zahradě pěstujeme různé květiny a nikdy nezapomeneme na ty, které vykvetou na jaře nebo v létě. Co ale podzim? To není jen období, kdy zahrada usíná a připravuje se na zimu. I podzim může být pěkně barevný až do konce.

Květiny kvetoucí na podzim

Na zahradě lze pěstovat různé květiny, které vykvetou na podzim a dodají vaší zahradě krásné barevné akcenty. Níže uvádíme několik oblíbených květin, které můžete zahrnout do svého podzimního plánu.

chrizantema - Jaké květiny pěstovat na zahradě, aby vykvetly na podzim

Zdroj foto: Satdeep gill, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Chryzantémy

Tyto krásky patří mezi tradiční podzimní květiny a jsou dostupné v různých tvarech, velikostech i barevných odstínech. Jsou velmi odolné a snadno se pěstují. Potřebují jen slunné stanoviště a dobře propustnou půdu.

Astry

Astry jsou další skvělou volbou pro podzimní zahrady. Trochu se podobají chryzantémám a u některých kultivarů budete možná na pochybách, zda je to astra, nebo chryzantéma, ale zkušený zahradník vám poradí. I astry jsou k dispozici v různých barvách.

Jiřiny

Další možností pro podzimní barevné zahrady jsou jiřiny. Také jiřinky mají velkou rozmanitost barev (od bílé až po tmavofialovou), tvarů květů i velikostí květů. Pocházejí původně z Jižní Ameriky, a tak potřebují slunné a teplé místo, které jim dodá dost slunečního svitu i na podzim.

Sedmikrásky

Ačkoliv se nejedná přímo o podzimní květy, některé odrůdy sedmikrásek mohou kvést až do pozdního podzimu. Jedná se většinou o nízké kultivary, které přinesou do vaší zahrady dotek jemnosti a hravosti.

Záplevák (Helenium)

Většinou žlutě kvetoucí květina, která kvete od léta do podzimu, pochází z Jižní a Střední Ameriky a potřebuje teplé stanoviště a spíše vlhčí prostředí. Některé kultivary mohou mít oranžovou nebo i červenou barvu a jejich kombinace přinesou teplé tóny do vaší zahrady ještě před tím, než začne žloutnout listí na stromech.

Třapatka (Rudbekia)

Rudbekie jsou květiny podobné výše uvedeným záplevákům, ale mají charakteristický kuželovitý střed. Květy jsou obvykle oranžové nebo žluté. Opět se můžete těšit na záplavu teplých tónů na vašich záhonech po celý podzim.

trapatka - Jaké květiny pěstovat na zahradě, aby vykvetly na podzim

Zdroj foto: Jean-Luc 2005 at German Wikipedia, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Skalník

Ačkoliv se nejedná o bylinu, ale o nízký keřík (dřevinu), přinese do vaší zahrady na podzim hlavně dozrálé plody, které mají oranžovočervenou barvu. Skalník potřebuje dostatek vláhy, ale pozor, trpí na plísně, takže zalévejte opravdu jen ke kořenům, nikdy ne na listy.

Při výběru květin pro podzimní zahradu dbejte na regionální klimatické podmínky a zvolte rostliny, které jsou pro vaši konkrétní zahradu vhodné. Zatímco půdu můžete vždy upravit – například příliš těžkou půdu zjemníte přidáním písku, slunečné podmínky upravíte jen stěží. Pravidelná péče a vhodné podmínky vám pomohou zajistit, že květiny budou bohatě kvést až do pozdního podzimu.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.ireceptar.cz, www.abecedazahrady.cz

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář