cesnek

Plíseň česnekovitých napadá cibuli, česnek, pór i pažitku

Na česnekovitých rostlinách můžete pozorovat plíseň ve formě šedozelených skvrn, které jsou navíc pokryté hnědošedým povlakem houby. S největší pravděpodobností se jedná o plíseň česnekovitých, které se lze dobře bránit mnoha preventivními opatřeními.

Obecně o plísni česnekovitých

Plíseň česnekovitých, známá také pod latinským názvem Peronospora destructor, je choroba, která postihuje rostliny z čeledi česnekovitých (Alliaceae), včetně cibule, česneku a pórku. Jedná se o houbové onemocnění, které je způsobeno patogenními organismy z čeledi Plasmoparales. Tato plíseň je široce rozšířena a může způsobovat značné škody na polních i zahradních plodinách.

cesnek plod - Plíseň česnekovitých napadá cibuli, česnek, pór i pažitku

Zdroj foto: envato

Jaké jsou příznaky této choroby

Příznaky plísně česnekovitých se obvykle projevují jako žlutohnědé skvrny, někdy šedé až bělavé povlaky plísně na listech, stoncích, květních stoncích nebo na cibulových slupkách rostliny. Tato plíseň se šíří prostřednictvím spor a mycelia, které se mohou přenesením větrem nebo vodními kapkami dostat na další rostliny. Při silném napadení může dojít k zasychání listů, žloutnutí rostliny, deformacím výhonků a v důsledku až k úhynu rostlin.

Jak bojovat proti plísni česnekovitých

plisen cibule - Plíseň česnekovitých napadá cibuli, česnek, pór i pažitku

Zdroj foto: Howard F. Schwartz, CC BY-SA 3.0 US <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/us/deed.en>, via Wikimedia Commons

Proti plísni česnekovitých lze bojovat různými způsoby. Velmi důležitá jsou preventivní opatření, jako je výběr odolných odrůd a rozumné střídání plodin. Je také nutné udržovat dostatečný prostor mezi rostlinami, aby se zamezilo vlhkému prostředí, které podporuje šíření choroby. Odstraňování a pálení postižených rostlin nebo jejich částí může rovněž pomoci zabránit šíření choroby. Výhodou je pěstování cibule a česneku na světlých a slunných místech, nepřehnojování dusíkem a orientace záhonů ve směru východ-západ.

Použití fungicidů

V případě většího napadení lze použít i chemické prostředky, jako jsou fungicidy, které jsou účinné proti plísním (Kuprikol 50, Dithane 45 M, Karate ZEON CS). Je však důležité dbát na to, aby se fungicidy používaly v souladu s pokyny a doporučeními, a dodržovat doporučené lhůty před sklizní. Stejně tak byste měli postřiky aplikovat jen za bezvětrného počasí a používat minimálně ochranné brýle a ochranné rukavice.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.agromanual.cz, www.izahradkar.cz

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář