Sezóna výroby pampeliškového medu je v plném proudu, a tak vám přinášíme ještě jeden recept, který vás zaručeně dostane – je totiž opravdu velmi zdravý a uchovává si léčivé látky z pampelišek i medu.
Co budete potřebovat
– větší misku pampeliškových květů,
– menší misku sedmikráskových květů (nemusí být),
– 3 citrony,
– sklenici zcukernatělého medu,
– 2 velké hrnce,
– sítko,
– čisté vymyté nebo vyvařené sklenice.
Jak budete postupovat
Tentokrát si s dětmi nasbírejte dostatek pampeliškových a sedmikráskových květů. Ty zalijte vroucí vodou, nevařte, a přidejte šťávu z jednoho citronu, aby se nekazily. Nechte stát nejméně do druhého dne. Nezkazí se, ani když ji necháte stát 2 dny. Poté přeceďte do jiného velkého hrnce, přidejte šťávu z dalších dvou citronů, postavte na plotnu a zahřívejte až k bodu varu. Přitom postupně přidávejte zcukernatělý med, aby se dokonale rozpustil. Vařte na mírném plameni asi 0,5 hodiny, abyste získali konzistenci medu, ale aby se nevyvařily všechny vitamíny a minerální látky. Můžete sbírat pěnu, která se na povrchu medu vytvoří. Nakonec ještě horký med nalijte do skleniček, zavíčkujte, otočte dnem vzhůru asi na 5 minut, poté zase zpět. Po vychladnutí ještě víčka popište druhem medu a datem výroby.
Na co se pampeliškový med hodí
Pampeliškový med se hodí jako náhrada běžného medu, tedy na chléb s máslem, na slazení čajů, šťáv, müsli atd. Pampeliškový med pomáhá při bolestech v krku, při nachlazení, v kombinaci se včelím medem se jedná i o přírodní antibiotikum. Zásoba pampeliškového medu se vám bude hodit zejména na podzim a v zimě, kdy je tělo oslabeno výkyvy počasí a často se vyskytují rýmy a kašle.
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz