Třezalka již začne co nevidět vykvétat, a tak vám přinášíme recept a pár rad, jak si doma vyrobit léčivé třezalkové víno.
Kde a kdy třezalku sbírat
Třezalku, lidově také kvítí svatého Jana, sbíráme na přelomu jara a léta, a to nejlépe za slunného počasí dopoledne nebo v poledne. Místa vybíráme čistá, tedy na loukách, svazích, a u polních cest mimo osídlení, silnice a průmyslové čtvrti.
Co budeme na třezalkové víno potřebovat
Na cca lahev třezalkového vína budeme potřebovat:
– asi 50 g čerstvých květů třezalky,
– 1 litr bílého vína,
– sítko nebo plátýnko na přefiltrování,
– čistou lahev např. od jiného vína.
Jak při výrobě třezalkového vína postupovat
Výroba vína je velmi jednoduchá. Do vhodné nádoby, nejlépe skleněné vložíme čerstvé květy třezalky, zalijeme bílým vínem, uzavřeme a necháme 14 dní stát. Můžeme občas protřepat. Poté víno přecedíme nebo přefiltrujeme přes sítko nebo čisté plátýnko a nalijeme do lahve. Uzavřeme a popíšeme druhem bylinky a datem zpracování. Uchováváme na chladném a temném místě.
Jak třezalkové víno užívat
Třezalkové víno užíváme po „panácích“ nejlépe před jídlem, a to při následujících potížích: roztroušená skleróza, apatii, nervových potížích, úzkosti, psychickém napětí, poruchách koncentrace, víno také pozitivně působí na žlučník, játra a slinivku a podporuje látkovou výměnu. Kromě toho má močopudné účinky a působí jako přírodní antibiotikum – nenahrazuje ovšem antibiotika předepsaná lékařem, např. penicilin proti angíně.
Ani při užívání tohoto vína nezapomínejte na to, že se jedná o alkohol, a že by jej tedy neměly užívat děti, těhotné a kojící ženy a také řidiči motorových vozidel před jízdou.
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz