limetka

Limetka a její zdravotní přínosy

Limetka (Citrus aurantifolia), je dobře známá pro své léčivé vlastnosti a použití při léčbě různých onemocnění. Vzhledem k jedinečné chuti je ovoce široce konzumováno po celém světě a má různé kulinářské a nekulinářské využití. Používá se také při přípravě různých kosmetických a zdravotních produktů. Limetkový esenciální olej se vyrábí z kůry limetky a je široce používán v aromaterapii a parfémech.

Nutriční hodnota limetek

Limetka se skládá z vody a je velmi dobrým zdrojem vitamínu C. Je také bohatá na vlákninu a minerály, jako je vápník, železo, draslík, měď, hořčík a fosfor. Nejlepší věc na limetce je to, že má nejméně množství kalorií, sacharidů a tuků. Kromě toho je limetková kůra a buničina také bohatá na různé fytochemikálie, jako jsou polyfenoly a terpeny.

Zdravotní přínosy limetky

Limetky mohou udělat pro naši pokožku a celkové zdraví mnohem víc, než jen přidávat osvěžující šmrnc do jakéhokoli nápoje, čištění našeho těla a posílení imunity. Podívejme se na některé z výhod, které nabízejí.

Zdroj vitamínu C

Vitamín C je důležitý pro celkovou imunitu a zdraví člověka. Limetka, stejně jako ostatní citrusy, je dobrým zdrojem vitamínu C. Jeho antioxidační vlastnosti chrání oči před stárnutím a makulární degenerací.

Péče o kůži

Limetková šťáva může být konzumována orálně anebo také použita v topických aplikacích. Omlazuje pokožku a chrání ji před infekcemi. Jak limetková šťáva, tak esenciální olej z limetky, mají vysoký obsah antioxidantů a mají antibiotické a dezinfekční vlastnosti.

Pomoc při trávení

Limetka má neodolatelnou vůni, která způsobuje produkci slin, což pomáhá primárnímu trávení (trávicí sliny zaplavují ústa ještě předtím, než si vložíte limetku do úst). Přirozená kyselost limetky dělá zbytek. Flavonoidy, sloučeniny nacházející se ve voňavých olejích extrahovaných z vápna, stimulují trávicí systém a zvyšují sekreci trávicích šťáv, žluči a kyselin. Tato záplava flavonoidů také stimuluje peristaltický pohyb.

Hubnutí

Sklenice teplé vody s limetovou šťávou je výborným redukčním činidlem, stejně jako vynikajícím osvěžujícím a antioxidačním nápojem. Kyselina citronová přítomná v limetce je vynikající spalovač. Můžete konzumovat dvě sklenice teplé vody s limetkovou šťávou denně a během týdne uvidíte pozoruhodné výsledky.

Zmírňuje zácpu

Primární množství kyseliny přítomné v limetě pomáhá vyčistit vylučovací systém.

limetka jídlo - Limetka a její zdravotní přínosy
Řídí diabetes

Limety a jiné citrusové plody jsou považovány za super potraviny, vhodné jsou zejména pro diabetes z mnoha důvodů. Hlavně vysoká hladina rozpustné vlákniny, která se vyskytuje v limetce, z ní činí ideální dietní podporu, která pomáhá regulovat vstřebávání cukru do krevního řečiště, čímž se snižuje výskyt krevních cukrů, které jsou vážným rizikem pro diabetiky. Limety a jiné citrusové plody mají také nízký glykemický index, což znamená, že nebudou způsobovat neočekávaný nárůst hladiny glukózy.

Zabraňuje srdečním onemocněním

Rozpustná vláknina může také snížit krevní tlak a eliminovat přítomnost LDL cholesterolu („špatný“ cholesterol). Dále pak může snížit zánět krevních cév, což je známé preventivní opatření proti srdečním onemocněním, infarktu a mrtvici.

Léčí peptický vřed

Vedle vitamínu C obsahují limetky speciální látky, které se nazývají flavonoidy (limonoidy jako limonin glukosid), které mají antioxidační, antikarcinogenní, antibiotické a detoxikační vlastnosti, které stimulují proces hojení peptických a ústních vředů.

Léčí artritidu

Jednou z mnoha příčin artritidy je nadměrné nahromadění kyseliny močové v těle. Kyselina močová je jedním z odpadních produktů, který se vylučuje močením. Kyselina citronová je rozpouštědlo, ve kterém se kyselina močová může rozpouštět, čímž se zvyšuje množství, které se vylučuje močí. Citrusové plody obecně mají protizánětlivé vlastnosti a mohou být použity pro řadu zánětlivých otázek.

Použití limetek

Limetky mají mnoho překvapivých lékařských, kuchařských a kosmetických použití. Níže jsou některé z nich.

Kuchařské využití

Limetka pomáhá zvýšit chuť jakéhokoli běžného jídla. Když jsou smažené bílé ryby zdobené tenkým plátkem limetky, udělají toto jídlo mnohem chutnější. Limetková šťáva dodává chuť také polévkám, salátům, zelenině a také pečeným jídlům. Limetky jsou také široce používány při přípravě dezertů, džemů, želé, nakládané zeleniny a bonbónů.

Čisticí prostředek

Snadno zvýšíte čisticí vlastnosti svého čisticího prostředku tím, že do něj přidáte pouze 2-3 kapky limetkového esenciálního oleje.

Aromaterapie a parfémy

Esenciální olej z limetky se používá v aromaterapii a parfémech pro svou vůni a stimulační účinek na tělo i mysl.

Nápoje

Limetka je nejoblíbenější přísada, pokud jde o koktejly, sorbety a čerstvé nápoje.

Kosmetické výrobky

Limetka je voňavá složka a funguje nejlépe na pokožce. Používá se jako fixační prostředek v kosmetických výrobcích, jako je tělový olej, vlasový olej, zubní pasta, dezinfekční prostředek, ústní voda a deodorant.

Léčivé použití

Kvůli antibakteriálním, antiseptickým a dezinfekčním účinkům limetky má kůra, olej a šťáva z ovoce léčebné použití. Používá se také při přípravě léků proti kongesci a při léčbě těžkého průjmu.
 

Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář