Taky po Vánocích vyhodíte použitý vánoční stromeček na zahradu, aby uschnul, a pak přemýšlíte, na co by se mohl hodit? Máte pro vás pár nápadů.
- Když stromeček necháte pořádně vyschnout, nejlépe do léta, můžete ostříhat boční větvičky a nastříhat je na malé kousky, kterými se příští zimu bude dobře roztápět v krbu nebo kamnech. Malé jehličnaté větvičky hoří lépe než papír. Skladování větviček doporučujeme v prodyšných bedýnkách pod střechou, aby na ně nepršelo. Hodí se i na roztápění grilu.
- Ze zbylého kmenu stromku můžete nařezat „polínka“, která se vejdou do krbu, na topení.
- Z kmínku je také možné udělat tyčku např. pro pnoucí rostliny, které se raději pnou po opoře, jež není zcela hladká.
- Děti si někdy ze zbylého kmínku rády dělají 1. května vlastní májku na zahradě – stačí nazdobit pentlemi a zapíchnout do země.
- Pro dobrodruhy: Když je vám líto stromeček rozřezat anebo vám to přijde jako zbytečná práce, využijte jej 30. dubna na Čarodějnice. Celý suchý stromeček – samozřejmě až po opékání buřtíků – vhoďte do ohniště, ovšem při zabezpečení toho, aby vám nechytlo nic jiného. Také je dobré informovat hasiče, že budete rozdělávat větší oheň. Radost v očích dětí bude převeliká, protože oheň vám vyšlehne do výšky asi 10 metrů a ještě z něj budou lítat jiskry.
- Pokud netopíte v krbu a jehličí byste nevyužili jako podpal, můžete jehličnaté větvičky položit kolem zahrady jako ochranu proti slimákům. Slimáci jehličí nepřelezou, protože by se popíchali.
- Najemno nastříhané jehličí můžete použít jako hnědou složku do kompostu na prokládání zelených částí, např. trávy. Větší větvičky je ale potřeba rozdrtit v zahradním drtiči.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz