balkonove kvetiny

Jak náležitě ochránit a zabezpečit balkonové květiny před zimou?

Pokud nemáte k dispozici skleník ani potřebnou chladnou místnost, kde by mohly balkonové květiny zdárně přežít zimu, je nutné se postarat o jejich ochranu tak, aby mohly přežít i venku.

Které rostliny se zimy nebojí?

Nutno zdůraznit, že nezáleží jen na odolnosti dané rostliny, ale také na umístění, na konkrétní nádobě a taktéž na povětrnostních podmínkách. Mezi odolné rostliny náleží skalničky, okrasné trávy, kapradiny, azalky, víceleté bylinky, vřes, dvouleté rostlinky, listnaté keříky, opuncie. Pak jsou zde rostliny, které lze považovat za středně odolné, mezi které se řadí mučenka, venkovní ibišek, vistárie či plamének.

Pobyt venku v zimě nesvědčí nejen některým rostlinám, ale také nádobám, ve kterých jsou pěstovány. V případě glazovaných květináčů, zejména těch, které mají glazuru pouze z venkovní části, je velká pravděpodobnost popraskání.

Při velkých mrazech se z převážné většiny neudrží dno nádoby, ve kterém zůstává voda. Voda či vlhká vzdušnost, kterou materiál vstřebá, bývá značným problémem. Jakmile je teplota pod bodem mrazu, voda se promění v led, rozpíná  se, tímto dochází k viditelnému poškození materiálu neboli nádoby.

Samostatnou kapitolou jsou plastové květináče. Zde je zásadní rozlišení na základě konkrétního druhu plastu. Některé typy plastových květináčů jsou odolné a snesou mrazy. Jiné jsou z křehkého plastu a lámou se při nízkých teplotách. Zimu však bez problému zvládnou plastové truhlíky. Které jsou i v zimě často používány pro výzdobu  vánoční dekorace.

vres - Jak náležitě ochránit a zabezpečit balkonové květiny před zimou?

Primární ochrana

Pokud je to možné, dejte nádoby s rostlinami na balkonu či terase na závětrné místo, které je zároveň chráněno před sněhem a deštěm. Ideální je stanoviště, kde rostliny nejsou vystavené mrazivému a vysušujícímu větru, zároveň ani značnému vlhku.

U odolných rostlin, které v rámci vegetačního klidu neztrácí nadzemní části, stačí jen odstranit uschlé stonky a větvičky. Vrchní část truhlíku překrýt chvojím a věnovat se důležité ochraně kořenů. U pnoucích rostlin je nutné přihrnout zeminu k jejich krčkům a taktéž použít pokrývku tvořenou chvojím.

Efektivní pomocník v podobě polystyrenu

Pěnový polystyren je perfektním izolačním materiálem. Však se využívá i v rámci zateplení domů. A úplně stejně působí jako dostatečná ochrana u balkonových rostlin přes zimu. Z polystyrenu se vyrábí nejen truhlíky, ale různé i termonádoby, které jsou ideální a je možné je použít jako termoizolační ochranu květináče.

Proti vlhkosti a prochladnutí rostlin od země slouží účinně silná polystyrenová deska, na kterou nádoby a květináče jednoduše postavíte.

Záleží na vás, jakou variantu ochrany použijete. Termoizolační nádoby mají tu výhodu, že v nich rostliny zdárně rostou i při nadměrných výkyvech počasí. Ať už zvolíte jednu či druhou alternativu, je podstatné, nezapomenout na zálivku v zimě.

Jak zalévat balkonové rostliny přes zimu?

Zásadní rozdíl v zimním období spočívá v četnosti a vydatnosti. Vzhledem k tomu, že v klasických plastových truhlících voda zamrzne, platí i pro samozavlažovací typy. Před příchodem zimy vodu vylijte.

Rostliny zalévejte pouze horem a vždy jen tolik, aby nedošlo k přemokření zeminy, která by při mrazech zmrzla a stejně tak i kořeny rostlin. Pro rostliny přezimující právě takto venku je vhodná mírná zálivka. Kdy tedy zalévat? Poznáte to velmi snadno, jakmile substrát vysychá, je čas dopřát rostlinám zálivku. Ale pozor! Rostliny zaléváme pouze a jen v bezmrazých dnech, kdy se neočekává ani výraznější pokles nočních teplot.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář