Sukulenty (a kaktusy) můžeme pěstovat doma i v zahradě, nebo je alespoň na zahradě letnit. Dnes se zaměříme na sukulenty pěstované v zahradě celoročně. Nevěříte? Jde to.
Co je to sukulent
Sukulent je rostlina, která v sobě dokáže přechodně zadržovat vodu, aby přežila dlouhá období sucha. Proto jsou také sukulenty u pěstitelů oblíbené, neboť jim nevadí, když se na ně občas zapomene se zálivkou. Kromě toho jsou však i krásné a vaši zahradu obohatí o další prvek.
Jak pěstovat sukulenty
Všechny sukulenty potřebují slunné stanoviště, chráněné před větrem a v zimě před mrazem. Zálivka může být sporadická, ale zato půda musí být dokonale propustná. Ideální je směs písku, štěrku a hlíny v poměru 3:1:1 nebo 3:1:2. Na zimu je dobré všechny sukulenty obalit chvojím, aby netrpěly výkyvy teplot.
Jaké druhy sukulentů můžeme pěstovat přímo v zahradě
Přímo v zahradě je možné pěstovat agáve, opuncie, netřesky a nechrastec.
Agáve
Mnoho druhů agáve jsou plně mrazuvzdorné do -20 °C. Vyhovuje jim jižní stanoviště. Můžete je množit odnožemi. V našich podmínkách prakticky nekvetou, ve své domovině (Mexiko, Guatemala) kvete až po několika desítkách let a většinou jen jednou za život, potom odumírá.
Opuncie
Opuncií je také mnoho druhů a jejich domovem je Severní i Jižní Amerika. Nezmrznou, ale v našich podmínkách jim vadí střídání teplot od mrazů do oblev, proto je lépe je na zimu zakrýt, a to nejraději také chvojím.
Netřesk
Existuje asi 40 druhů netřesků a dalších mnoho kříženců a všechny spojuje jedno: jsou velmi nenáročné, porostou na skalce, na zídce i na střeše. Nevadí jim ani celodenní úpal a vyžadují opravdu jen minimum zeminy. Netřesky kvetou hvězdicovými květy.
Nechrastec
Jedná se vlastně o vyšlechtěné odrůdy netřesku, které se však liší tvarem svého květu – je zvonkovitý s menším počtem okvětních lístků. Stejně jako netřesk je velmi nenáročný.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz