plevel

Jak nejlépe odstranit plevel v trávníku a záhonech

Při odstraňování plevele hodně záleží na tom, kde plevel ničíte. Jinak je potřeba zatočit s plevelem v trávníku, jinak v záhonech a ještě jinak např. na chodníku nebo zámkové dlažbě (viz samostatný článek). Kromě chemických postřiků existuje spousta tipů, jak na to. Shrnuli jsme je pro vás.

 1. Plevel v trávníku

Pokud nechcete používat chemické postřiky (na trávník potřebujete takový, který zničí jen plevel, nikoliv trávu), doporučujeme sekat na vyšší velikost, než jste zvyklí. Tráva se tak lépe rozrůstá a plevel nebude mít šanci. Také je dobré používat hnojivo, které je současně prostředkem proti plevelu (např. Mechstop). Poslední dobrou variantou je časté provzdušňování trávy speciálním nástavcem na vertikutátor – tím se poničí plevel, ale tráva poroste bohatěji.

lipnice roční wikipedia - Jak nejlépe odstranit plevel v trávníku a záhonech

Zdroj foto: wikipedie                                    lipnice roční

 1. Plevel v záhonech

Nejúčinnější (kromě postřiků) je ruční pletí. Začít ale musíte brzy na jaře a pletí často opakovat. Nejlepší je vyplít záhon po dešti, kdy je půda měkká a plevel se vytrhne i s kořínky. K tomu je ostatně někdy potřeba použít i motyčku. Plevel nedávejte do kompostéru, jinak si jeho semínka spolu s kompostem zase roznesete po zahradě. Nejlépe je uložit plevel do biopopelnice nebo bioodpadu, který má na starosti obec. Lze jej i pálit, ale to se zase nedoporučuje při velmi suchém počasí.

 1. Aby už plevel nerostl

Aby – zejména v záhonech – už plevel po vypletí tolik nerostl, můžete využít následující způsoby:

 1. pokrýt záhony netkanou textilií – je vhodná např. pro jahody,
 2. mulčovat okolí stromů a keřů, třeba posekanou trávou, slámou, mulčovací kůrou,
 3. zasypat květinové záhony a skalky štěrkem a vytvořit tzv. štěrkové záhony,
 4. nehnojit hnojivy obsahujícími dusík – ten pomáhá růst i plevelu,
 5. přidávat do půdy vápno – omezuje růst plevele, který je kyselomilný (přeslička aj.)
 6.  

  Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
   

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář