pivoňka

Jak si vypěstovat pivoňky a jaké druhy máme

Ještě pořád přemýšlíte, co vám na vaší zahradě chybí? Tak si vzpomeňte na pivoňku. Jistě ji pěstovala již vaše babička a do dnešních dnů se množství jejích kultivarů ještě zvýšilo.

Pivoňka je nenáročná

Velkou předností pivoněk je to, že jsou nenáročné na sázení i pěstování. Vysazovat je můžete od jara do podzimu do propustné výživné půdy na slunné místo nebo do polostínu a po vysazení bohatě zalévat. Potom také záleží na tom, zda jste si vybrali pivoňku bylinnou, nebo dřevitou. Bylinná pivoňka se na zimu zcela ztratí, dřevitá jen shodí listy jako opadavý keř – rozdíl je v zazimování (viz dále).

Pivoňka je spíš solitéra než květina do smíšeného záhonu

Při sázení nezapomeňte dopřát pivoňce hodně místa – aspoň 50 cm od jiných rostlin. Pivoňka vždy vynikne jako solitéra, spíše než několik pivoněk vedle sebe. Také dávejte pozor, ať vám nezadusí okolní rostliny.

Na zimu zakrývat jen v prvních letech

Jen v prvních letech je potřeba pivoňku na zimu zakrýt chvojím, aby nezmrzla. Bylinnou pivoňku zakryjeme v místě, kde roste, i když zdánlivě není nic vidět. Dřevitou pivoňku zakryjeme chvojím jen v prvním roce života. V dalších letech už bude plně mrazuvzdorná.

pivoňka - Jak si vypěstovat pivoňky a jaké druhy máme

Druhy pivoněk podle květů

Vybrat si můžete také podle květů, ovšem všechny pivoňky jsou krásné jiným způsobem.

Jednoduché květy

Pivoňky s jednoduchými květy mohou mít barvu červenou, narůžovělou, nafialovělou, ale jedno je jim společné: mají jen jednu nebo dvě řady okvětních lístků a výrazné tyčinky.

Poloplné květy

Tyto pivoňky mají také rozmanité barvy (od bílé až po červenou) a mívají 3 řady okvětních lístků.

Plné květy

Plné květy mají pivoňky se dvěma řadami velkých okvětních lístků a spoustou řad zmenšujících se lístků ke středu květu. Bývají jednobarevné i dvoubarevné.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít