První letní měsíc už klepe na dveře a zahradní práce jsou dávno v plném proudu. Většina zahrad si žije vlastním životem, ale nesmíte usnout na vavřínech. Co všechno byste neměli propást v červnu?
Mulčování
Mulčování prospívá mnoha rostlinám, stromům i keřům. Pro rododendrony a borůvky je vhodná rašelina, téměř ke všem rostlinám na záhonech se hodí mulčovací kůra, ale pokud nemáte ani jedno, mulčujte klidně i posekanou trávou.
Kompostování
Zbytky a odpady ze zahrady i z kuchyně pravidelně kompostujte, střídejte zelené a hnědé vrstvy (tráva, plevel bez semen, kůra, hlína, slupky). Kompost při velkém suchu zalévejte nebo použijte urychlovač kompostu. Vaše práce se vám vrátí na podzim, až budete rýt záhony a zarývat hnojivo.
Ve skleníku již jen salátové okurky
Skleník v parných letních dnech využijete již jen pro salátové okurky. Proto jim dopřejte hodně místa, vyvazujte je pečlivě k oporám a za velmi teplých dnů jim přes den větrejte. Nezapomínejte na dostatečnou zálivku.
Likvidace plevele
Jednou z nejdůležitějších prací v červnu a pak prakticky po celé léto je pravidelné likvidování plevele, a to pokud možno dříve, než mu dozrají semena a rozšíří se ještě více. Úporné jsou kopřivy, pampeliška, svlačec, přeslička i ptačinec žabinec. Kde to jde, můžete plevel postříkat herbicidem, jinak je nejúčinnější pravidelné ruční vytrhávání.
Sklízení, sázení a výsev zeleniny
Na zahradě můžete již sklízet květák či brokolici, dále je potřeba na záhony vysadit okurky a lilky, vysévat potom keříčkové fazole, čekanku salátovou nebo kadeřávek.
Choroby a škůdci
Průběžně je třeba kontrolovat veškerou zeleninu, ovoce i okrasné rostliny, zda nejsou napadeny nějakou chorobou (rez mátová, rez chřestová, hniloba, plísňové choroby) nebo škůdcem (mandelinka bramborová, chřestovníček cibulový, bělásek zelný) a okamžitě zasáhnout. Při malém napadení odstranit napadené části rostlin nebo sesbírat škodlivé brouky, při rozsáhlejším se vyplatí sáhnout po chemickém postřiku.
Pokojové rostliny
Pokojové rostliny máte zřejmě z jara přesazené, a tak jim dopřejte letnění na chráněném místě bez přímého slunce a větru. Speciální péči potřebuje v této době brambořík. Pokud chcete, aby vám v zimě znovu vykvetl, vyjměte hlízy z květináče a zasaďte je do čerstvé zeminy. Postavte je nyní již na světlé místo u okna a mírně zalévejte. Jakmile se objeví první listy, zvyšte zálivku, a později přidejte i hnojivo.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz