jiřina

Jak si vypěstovat jiřinky

Jiřinky pocházejí ze Severní Ameriky, ale v Evropě již dávno zdomácněly a existuje jich úctyhodné množství druhů. Jak ale uspět v jejich pěstování?

Jak jiřinky v zahradě využít

Jiřinek existuje opravdu mnoho, dělí se asi do 10 podskupin, v nichž existují jak malé, trpasličí odrůdy, tak i stromkovité jiřinky, které dorůstají výška několika metrů. Proto se řádně informujte, jakého druhu je vaše jiřinka a podle toho volte i umístění do zahrady. Vysoké jiřinky budou ozdobným solitérem či budou pěkně vypadat na pozadí záhonů, malé jiřinky mohou být ve smíšených záhonech či na skalkách.

Jaké stanoviště pro jiřinky vybrat

Jiřinky potřebují teplé, slunné stanoviště, chráněné před větrem a v zimě před mrazem. Nejsou příliš náročné na půdu, neporostou jen v přemokřené půdě.

jiřina plants.ces .ncsu .edu  - Jak si vypěstovat jiřinky

Zdroj foto: plants.ces .ncsu .edu

Jak jiřinky vysazovat

Jiřinky jsou hlíznaté rostliny, a tak je potřeba každé jaro je vysadit a na podzim zase „sklidit“ a uklidit před mrazem. Na jaře vysazujeme nejdříve v dubnu, aby nenamrzly nadzemní části, které vyraší. Na podzim naopak po namrznutí nadzemních částí tyto části odstraníme, hlízy vyjmeme a uložíme do bedýnek vyložených hoblinami, pilinami nebo pískem např. do sklepa.

Jak se o jiřinky starat

Jiřinky potřebují bohatou zálivku zejména na začátku po zasazení. Pak již se spokojí se zálivkou střední. Potřebují přihnojovat, a to nejlépe domácím kompostem, a na podzim jim můžete přidat vápno, protože mají rády zásaditou půdu.

Jiřinky i v nádobách

Existují i druhy jiřinek, které jsou vhodné do nádob. Je vhodnější umístit je do samozavlažovacích květináčů či truhlíků. V nádobách se nejčastěji pěstují tzv. minijiřinky, které nejsou tak náročné na místo. Jinak je potřeba je zalévat a hnojit stejně jako jiřinky na záhonech.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

5 − four =