Vydáte-li se na dovolenou do Krušných hor, možná vás překvapí, že i zde narazíte na spoustu bylinek a dalších rostlin, z nichž některé jinde vůbec nerostou. Podívejte se na náš přehled.
Borůvka
Ve všech našich horách, a tedy i v těch Krušných se vyskytují borůvky. Není na škodu si je nasbírat a nasušit do zásoby, protože pak se vám mohou hodit jako první pomoc proti průjmu.
Česnek medvědí
V horách v kyselejších půdách se daří česneku medvědímu. Roste po celé léto, sbírat z něj můžete listy a přidávat je do salátů a polévek. Podporuje trávení, urychluje hojení vředů a ničí střevní parazity.
Prha arnika
Stejně jako v Krkonoších roste tato vzácná bylinka na horských loukách a pastvinách. Zejména díky účinné látce arnicin má hojivé a protizánětlivé účinky. V minulosti se z ní vyráběly hlavně tinktury.
Devětsil bílý
Podobně jako devětsil lékařský má mnoho léčivých účinků. Od devětsilu lékařského se liší květy – zatímco první z nich má květy nafialovělé, devětsil bílý je má bílé. Jinak působí močopudně, pomáhá při zácpě, dokáže hubit střevní parazity, pozitivně působí na horní cesty dýchací, mírní kašel i chrapot.
Kokořík vonný
Má raději teplejší stanoviště, a tak roste spíše v podhůří Krušných hor. Poznáme jej podle bílých až nazelenalých květů. Je jedovatý, protože obsahuje saponiny, ovšem v léčitelství byl často využíván jako močopudný a zklidňující prostředek a zevně na záněty kůže a revmatické bolesti.
Pcháč bylinný/pcháč oset
Roste ve vyšších polohách, sbírá se květ a nať – nejlépe za plného slunce. Přidává se do čajů proti kolikám nebo se z něj vyrábí tinktura.
Bažanka vytrvalá
Roste ve středním patře suťových lesů. Obsahuje silice, hořčiny, saponiny a glykosidy, kvůli saponinům je mírně jedovatá, po požití se mohou objevit zvracení a průjmy, otrava však nehrozí. Dříve se využívala jako projímadlo a močopudný prostředek.
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz