Léto je ideální období pro zpracování mnoha bylinek, tak to nepropásněte. Přinášíme vám přehled toho, jaké bylinky a jak zpracovávat během tohoto krásného slunečného období.
Jaké bylinky zpracovat ze zahrady
Ze zahrady se rozhodně hodí zpracovat levanduli, meduňku, mátu, dobromysl, pažitku, petržel, libeček, bazalku, saturejku či yzop.
Jaké bylinky zpracovat z volné přírody
Ve volné přírodě se sbírá třezalka, jitrocel, heřmánek, chrpa, sléz, řebříček, divizna a pupalka.
Jak bylinky zpracovat
Sušení
Asi nejčastějším zpracováním bylinek je sušení. Bylinky sušíme buď zavěšené v kyticích na krytém, nevětrném místě, kde na ně neprší; nebo menší části bylinek (samotné květy, listy) sušíme v bedýnkách vyložených např. pečicím papírem. Sušení je možné i v sušičce na ovoce.
Mražení
Bylinky jako pažitku či petržel můžeme nasekat a zamrazit. Jiné bylinky, jako třeba mátu, meduňku či levanduli můžeme zamrazit i do ledových kostek a ty pak přidávat rovnou do nápojů. Poslední možností je přidat bylinky (dobromysl, pažitku, petržel, bazalku) do másla, které rovněž můžeme nechat zamrazit, aby nám vydrželo až do zimy.
Nakládání bylinek do alkoholu
Bylinné tinktury a bylinná vína jsou další možností, jak si bylinky uchovat i přes dlouhé zimní období. Receptů jsme vám již přinesli nespočet, a tak jen připomínáme, že víno může být bílé i červené, ale mělo by být kvalitní – a do vína můžeme naložit heřmánek, třezalku aj. Jiný alkohol (hodí se 100% líh, vodka a jiný kvalitní tvrdý alkohol) je vhodný pro konzervování bylinek, jako je třezalka, meduňka, dobromysl a další. Veškeré bylinky s alkoholem však nejsou vhodné pro děti, těhotné a kojící ženy a řidiče.
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz