Název, jak jistě tušíte, pochází z francouzštiny a znamená doslova „zdobená kytice“. Nejedná se ovšem o kytici do vázy, nýbrž o svazek bylinek do vývarů, polévek či omáček. A jak má takový správný „bouquet garni“ vypadat?
Složení „bouquet garni“
Existuje mnoho různých receptů, které mohou sloužit jako „bouquet garni“. Jeden z nejstarších je následující: 25 g bobkového listu, 50 g nati tymiánu, 5 g sušeného česneku a 20 g sušené petržele. Takovéto bylinky však kvůli česneku nemůžeme svázat do kytičky, ale je potřeba je namlít nebo rozdrtit v hmoždíři a dát do gázového sáčku, který pak ponoříte do vývaru, polévky nebo omáčky. Při podávání je samozřejmě potřeba sáček zase vyjmout.
Další možnosti
Kromě bobkového listu, tymiánu a petržele můžete vyzkoušet přidat do bylinkové kytičky také rozmarýn, estragon, šalvěj, kerblík, majoránku, oregano, bazalku nebo saturejku. Kytičku z čerstvých bylinek omotáte provázkem, za který svazeček jednoduše na konci vaření vytáhnete.
Pár rad na závěr
Sušené bylinky je lepší použít v sáčku, čerstvé zavázané provázkem.
Sáčky můžeme po vyprání použít opakovaně.
Bylinky přidáváme do pokrmu asi 15 minut před koncem vaření, protože tak si pokrm uchová všechny chutě i vůně a předejdeme rovněž k vyprchání aromatických látek.
Do polévek se nejvíce hodí bouquet garni složený ze saturejky, tymiánu, majoránky a estragonu.
K masům (pečeným, dušeným) se výborně hodí bouquet garni složený z bazalky, oregana, saturejky a rozmarýnu.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
BG připravuji již desítky let: libeček, celer, petržel, svážu a mrazím po 10ti nebo 20ti. Perfektní základ na polévku.