Endivie neboli štěrbák zahradní je zelenina podobná čekance. A proč o ní píšeme? Protože je to jedna ze zelenin, kterou můžete vysévat ještě během července a sklízet potom od září do listopadu. Zkuste to!
Jakou půdu potřebuje
Endivie potřebuje lehčí, propustnou a vzdušnou půdu s dostatkem živin. Stačí jí kompost, ale nevadí jí ani chlévský hnůj. Je možné ji pěstovat na záhoně po raných bramborách nebo bobovitých (hrách, fazole).
Kdy a jak endivii vyséváme
Endivii vyséváme v červenci, a to buď do řádků vzdálených 40 cm, anebo do hnízd po 3–4, která jsou od sebe vzdálena 30–40 cm. Semínka vkládáme do půdy maximálně 1 cm hluboko. Nevyséváme příliš brzy, jinak nám rostlinky vyženou do květu.
Jak o endivii pečovat
Po výsevu, ale i po vysazení sazenic je důležité, aby záhon s endivií nikdy zcela nevyschl. Endivie potřebuje odplevelovat a okopávat. V srpnu je také vhodné přihnojit ji vícesložkovým hnojivem.
Bělení endivie
Obzvlášť jemnou endivii získáte, když ji koncem září necháte vybělit. Existují k tomu dva způsoby: listy jednotlivých rostlin svažte na konci k sobě nití nebo gumičkou a na každou rostlinku vložte obrácený květináč. Bělení trvá asi dva týdny. Druhou možností je překrýt pár rostlinek netkanou textilií, tímto se vybělí již za týden. Bělíme vždy jen tolik rostlin, kolik budeme v blízké době spotřebovávat.
Uskladnění endivie na zimu
Rovněž při uskladňování endivie máte dvě možnosti: jednou z nich je endivii vyrýt, svázat jí listy a založit ji do vlhkého písku. Nebo můžete endivii zasadit do květináčů – takto vám vydrží po celou zimu až do února. Výhodou oproti prvnímu způsobu je to, že nebude zahnívat, nevýhodou je větší potřeba místa.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz