nekroza paprik

Když vám hnědnou spodní části rajčat nebo paprik, přidejte rostlinám vápník

23.7.2018
10 663 Zobrazení

Pokud na své zahrádce nacházíte plody rajčat nebo paprik, které mají hnědé či černé spodní části, nezoufejte. Nejedná se o plíseň ani jinou chorobu, ale „jen“ o nedostatek vápníku.

Abiotická nekróza květního konce rajčat a paprik

Tato porucha se odborně nazývá abiotická nekróza květního konce rajčat a paprik. Za suchého počasí jsou skvrny ve spodní části plodů hnědé až černé, vpadlé a zaschlé, někdy pokryté saprofytickými (parazitickými, dřevokaznými) houbami. Za vlhka jsou naopak mokvavé, modročerné.

Jaká je prevence a první pomoc

Prevence před vznikem této poruchy je velmi jednoduchá. Stačí rostliny pravidelně zalévat, aby nikdy nedošlo k vyschnutí kořenového balu. Hodí se i odstává voda ze studny, která je tvrdší, tj. obsahuje více vápníku. Další možností je vápnit půdu před sázením rajčat, anebo při výskytu skvrn poskytnout rostlinám hnojivo, které obsahuje vápník. V tomto případě je dobrou volbou chlorid vápenatý, který se rostlinám podá listovou aplikací – postřikem na listy. Vápník dodá rostlinám i popel ze spáleného dřeva, který jim zapracujete do půdy. Důležité také je rajčata nepřehnojovat dusíkem a draslíkem – oba tyto prvky odebírají z půdy právě vápník. A zatímco jiným rostlinám to nevadí, rajčatům a paprikám ano.

Co s napadenými plody

Napadené plody již nevyléčíme, musíme je otrhat a zkompostovat nebo dát do bioodpadu. Avšak včasným otrháním napadených plodů a včasnou aplikací hnojiva s obsahem vápníku dosáhneme toho, že se další plody již kazit nebudou.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář