Přinášíme vám návod na očkování růží, který je doplněn obrázky/fotografiemi pro lepší přiblížení. Již v minulém článku jsme psali, že to není žádná věda, a uvidíte, že s názornou ukázkou to bude ještě jednodušší. Takže pojďme na to.
Jak postupovat
Nejprve si připravíme rouby – části větévek růží těsně před odkvětem, to jsou nejzralejší. Ustřihneme je asi na velikost 5 oček/listů. Ustřihneme i květ.
Takto připravené rouby si ještě upravíme tak, že ustřihneme všechny listy, a to tak že necháme jen malý kousek řapíku – cca 0,5 cm.
Mezitím si připravíme téčko na růži, na kterou budeme roubovat – je to zářez ostrým roubovacím nožem ve tvaru písmene T.
Potom si vybereme to nejlepší, největší a nezdravější očko – zbytek řapíku a odřízneme jej s částí „kůry“ větvičky. Dáváme pozor, abychom neřezali do tvrdého dřeva. Musí to jít lehce.
Toto očko zasuneme ve směru, jak jsme řezali (tj. vrškem nahoru) do připraveného téčka. Ještě předtím naříznutou kůru trošku „odchlípneme“ druhým koncem očkovacího nože, aby se nám tam očko dobře vešlo. Vršek, který poté přečnívá nad téčkem, seřízneme.
Pak již zbývá jen zavázat roubovací páskou. Vážeme jemně a přitom pevně. Páska je elastická, takže ji mírně natahujeme. Nesmíme překrýt očko, ale řez ve tvaru písmene T by měl být zakrytý celý.
Očkování bychom měli provést v červenci, potom se nám v srpnu ukáže, která očka se ujala. Pokud se nějaké očko neujme, můžeme růže ještě v srpnu přeočkovat. Později už ne, neujala by se včas před zimou.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Tak tentokrát je to perfekt. Děkuji Suková