růže očkování t

Očkování růží krok za krokem

26.7.2018
6 235 Zobrazení

Přinášíme vám návod na očkování růží, který je doplněn obrázky/fotografiemi pro lepší přiblížení. Již v minulém článku jsme psali, že to není žádná věda, a uvidíte, že s názornou ukázkou to bude ještě jednodušší. Takže pojďme na to.

Jak postupovat

Nejprve si připravíme rouby – části větévek růží těsně před odkvětem, to jsou nejzralejší. Ustřihneme je asi na velikost 5 oček/listů. Ustřihneme i květ.

očkování růží - Očkování růží krok za krokem

Takto připravené rouby si ještě upravíme tak, že ustřihneme všechny listy, a to tak že necháme jen malý kousek řapíku – cca 0,5 cm.

očkování růže - Očkování růží krok za krokem

Mezitím si připravíme téčko na růži, na kterou budeme roubovat – je to zářez ostrým roubovacím nožem ve tvaru písmene T.

t očko 150x150 - Očkování růží krok za krokem

Potom si vybereme to nejlepší, největší a nezdravější očko – zbytek řapíku a odřízneme jej s částí „kůry“ větvičky. Dáváme pozor, abychom neřezali do tvrdého dřeva. Musí to jít lehce.

ez očka 150x150 - Očkování růží krok za krokem

Toto očko zasuneme ve směru, jak jsme řezali (tj. vrškem nahoru) do připraveného téčka. Ještě předtím naříznutou kůru trošku „odchlípneme“ druhým koncem očkovacího nože, aby se nám tam očko dobře vešlo. Vršek, který poté přečnívá nad téčkem, seřízneme.

vsun očko 150x150 - Očkování růží krok za krokem

Pak již zbývá jen zavázat roubovací páskou. Vážeme jemně a přitom pevně. Páska je elastická, takže ji mírně natahujeme. Nesmíme překrýt očko, ale řez ve tvaru písmene T by měl být zakrytý celý.

zavázání očka 1 150x150 - Očkování růží krok za krokem

Očkování bychom měli provést v červenci, potom se nám v srpnu ukáže, která očka se ujala. Pokud se nějaké očko neujme, můžeme růže ještě v srpnu přeočkovat. Později už ne, neujala by se včas před zimou.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

1 Komentářů

Zanechte komentář