Chtěli byste si vypěstovat hlívu ústřičnou doma? Žádný problém. Když dodržíte pravidla, která obecně potřebují houby ke svému růstu, zaručeně se vám to podaří.
Co budete potřebovat
K pěstování hlívy vám bude stačit substrát s myceliem hlívy ústřičné a vhodné podloží – nejvíce se osvědčily sláma anebo dřevěné špalky.
Pěstování na slámě
K pěstování hlívy na slámě se výborně hodí letní měsíce. Jako podloží je vhodná jakákoliv obilná sláma. Slámu rozřezejte na malé kousky a udržujte ji stále vlhkou. Nejlepší je prolít ji několikrát vodou. Správná počáteční vlhkost pro zdárné pěstování houby je 65–75 %. Po provlhčení pěchujte substrát do starých igelitových pytlů a přitom je rovnou očkujte myceliem. Řiďte se poměrem, že na 20 kg vlhkého substrátu budete potřebovat jeden litr očkovacího podhoubí. Takto naočkované pytle dejte do místnosti s teplotou 15–25 °C nebo i ven. Během 4–5 týdnů by mělo mycelium prorůst doprostřed pěstebního substrátu. Poté přendejte houby do chladnější místnosti s teplotou okolo 18 °C a do pytlů udělejte díry, aby mohly houby prorůstat ven.
Pěstování na dřevěných špalcích
Vzhledem k tomu, že hlíva je dřevokazná houba, svědčí jí naočkování na dřevěné špalky o délce asi 30 cm, a to zejména listnatých stromů, snad jen s výjimkou dubu, jehož dřevo je příliš tvrdé. Dřevěné špalky je dobré naočkovat substrátem s myceliem během dubna či května. V srpnu pak tyto špalky zakopeme na zahradě do 2 třetin výšky, a to na závětrné místo ve stínu – nejlépe pod stromy. Jedinou péči, které tyto špalky vyžadují, je pravidelné zalévání, aby byly stále ve vlhkém stavu. Sklizně se dočkáte na jaře a na podzim a sklízet v optimálním případě budete po dobu až 5 let.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz