hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná: pěstování na slámě nebo na dřevěných špalcích?

Chtěli byste si vypěstovat hlívu ústřičnou doma? Žádný problém. Když dodržíte pravidla, která obecně potřebují houby ke svému růstu, zaručeně se vám to podaří.

Co budete potřebovat

pěstování hlívy vám bude stačit substrát s myceliem hlívy ústřičné a vhodné podloží – nejvíce se osvědčily sláma anebo dřevěné špalky.

Pěstování na slámě

pěstování hlívy na slámě se výborně hodí letní měsíce. Jako podloží je vhodná jakákoliv obilná sláma. Slámu rozřezejte na malé kousky a udržujte ji stále vlhkou. Nejlepší je prolít ji několikrát vodou. Správná počáteční vlhkost pro zdárné pěstování houby je 65–75 %. Po provlhčení pěchujte substrát do starých igelitových pytlů a přitom je rovnou očkujte myceliem. Řiďte se poměrem, že na 20 kg vlhkého substrátu budete potřebovat jeden litr očkovacího podhoubí. Takto naočkované pytle dejte do místnosti s teplotou 15–25 °C nebo i ven. Během 4–5 týdnů by mělo mycelium prorůst doprostřed pěstebního substrátu. Poté přendejte houby do chladnější místnosti s teplotou okolo 18 °C a do pytlů udělejte díry, aby mohly houby prorůstat ven.

hlíva ústřičná detail - Hlíva ústřičná: pěstování na slámě nebo na dřevěných špalcích?

Pěstování na dřevěných špalcích

Vzhledem k tomu, že hlíva je dřevokazná houba, svědčí jí naočkování na dřevěné špalky o délce asi 30 cm, a to zejména listnatých stromů, snad jen s výjimkou dubu, jehož dřevo je příliš tvrdé. Dřevěné špalky je dobré naočkovat substrátem s myceliem během dubna či května. V srpnu pak tyto špalky zakopeme na zahradě do 2 třetin výšky, a to na závětrné místo ve stínu – nejlépe pod stromy. Jedinou péči, které tyto špalky vyžadují, je pravidelné zalévání, aby byly stále ve vlhkém stavu. Sklizně se dočkáte na jaře a na podzim a sklízet v optimálním případě budete po dobu až 5 let.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář