Pochází z jihovýchodní Asie a může se pochlubit celou řadou pozitivních zdravotních účinků. Málokdo však ví, že kustovnici čínskou lze úspěšně pěstovat i na našich zahradách, a to klidně přímo z plodů, které jste si předtím koupili ke svačině.
Její odborný název zní Lycium chinense, a v její domovině byste ji našli divoce růst zejména v Číně, Japonsku, Vietnamu nebo Koreji. Je důležitou složkou lidového léčitelství, ale uplatní se i při sestavování běžného jídelníčku.
Dorůst může až do dvou metrů
V našich podmínkách bude mít kustovnice podobu až dva metry vysokého na zimu opadavého keře s převislými větvemi. S oblibou je proto využívána při realizaci menších živých plotů nebo nejrůznějších předělů v zahradách. Elegantně tak oddělíte např. užitkovou část od odpočinkové, a ještě si na podzim užijete úrodu jasně červených chutných plodů.
K svému úspěšnému růstu potřebuje jen málo: nepřemokřenou půdu a dostatek slunce. Právě to je důležité pro zrání plodů, ve stínu si příliš velkou úrodu neužijete. Vyhovovat jí bude také hnojení organickými hnojivy několikrát během sezóny.
Úrodu si užijete až do září
Záplavou malých květů vás kustovnice potěší od června až do srpna. Budou hýřit nejrůznějšími odstíny fialové a přilákají na vaši zahradu užitečný hmyz. K dozrávání bude pak docházet rovněž postupně – od července až do října. Plody lze konzumovat čerstvé, přidat do moštů nebo šťáv, či je usušit v běžné sušičce na ovoce.
Na první ochutnání vás možná překvapí – spíše než ovoce totiž připomínají rajčata. Vůní vám pak budou připomínat spíše datle nebo borůvky. Rozhodně se však vyplatí jejich netradiční příchuť zkusit. Díky vysokému obsahu polysacharidů, karotenoidů, volných aminokyselin, flavonoidů, prospěšných mastných kyselin a vitamínů a minerálů jsou ideální součástí jídelníčku zejména u sportovců nebo nemocných a starších lidí. Z jejích benefitů na své zahrádce tak můžete jen a jen vytěžit.
Kde si opatřit kustovnici?
Chcete-li začít s pěstováním od píky, zasaďte semínka kustovnice na jaře do balkonového truhlíku. Velmi rychle tu naklíčí, a pokud je nepřemokříte, bude se jim dařit skvěle. Zpočátku budou vyžadovat ochranu před výkyvy teplot v miniaturním skleníčku (ale postačí i průhledný igelitový áček), později budou již dostatečně otužilá.
Svou první zimu by však mladé rostlinky měly jednoznačně trávit doma nebo ve skleníku, na zahradu je vysaďte až následující rok po zmrzlých. Má-li kustovnici třeba soused, budete mít ještě jednodušší práci. V létě si stačí pořídit několik zelených řízků, v zimě lze pak množit řízky dřevnaté. Skvěle se bude dařit také odkopům a oddělkům. Ty je možné do volné půdy vsadit okamžitě.
Podle velikosti rostlinky se můžete své první úrody dočkat klidně už následující rok. Na choroby a škůdce kustovnice netrpí. Nejčastějším problémem bývají mšice, které lze však regulovat běžně dostupným postřikem.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz