Banánové slupky: Vyhazovat slupky od banánů by byla opravdu škoda. A co víc, v mnoha zemích by to dokonce považovali za barbarství, tohle zvláštní ovoce tu totiž konzumují i s nimi. A proč? Uvádí se totiž, že ve slupce se nachází hned polovina vitamínů a minerálů, jimiž se banán může chlubit.
Jde zejména o draslík, fosfor a hořčík, což jsou přesně ty, které rostliny potřebují pro svůj ničím nerušený vývoj a růst. Takže pokud banánové slupky vyhazujete do koše, hned s tím přestaňte.
Banánové hnojivo lze připravit na dva způsoby
A každý má své pro a proti. Zatímco jeden způsob říká, že stačí tento cenný biologický materiál jednoduše nasekat na menší kousky, ten druhý pracuje přímo s výluhem. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých řešení a na co se připravit?
Hnojení nasekanými slupkami je jednodušší, nehodí se však všude
Stačí sníst zralý banán (čím zralejší, tím lepší) a slupky pečlivě očistit pod vodou. Nebojte se vzít si k ruce jemný kartáček nebo dokonce jemné mýdlo, případně i saponát (pečlivě je však poté opět omyjte). Ve hře je bezpečnostní vaší půdní mikroflóry.
Nikdy, totiž nevíte, za jakých podmínek byly banány přepravovány a skladovány, takže není nemožná jejich kontaminace patogenními bakteriemi. Nám v obvyklé koncentraci neublíží (i tak se však samozřejmě vyplatí tohle ovoce před konzumací omýt), ovšem jakmile se pomnoží v půdě, mohl by nastat problém.
Krájejte a hnojte dle libosti
Jakmile máte slupky omyté, nasekejte je jednoduše na jeden centimetr široké proužky a můžete začít hnojit. Nejlépe se hodí přímo při výsadbě, kdy se položí na dno květináče a zasypou zeminou. Pro vyživení mladé rostliny do 15 centimetrů výšky se hodí 6-8 ks, u větších rostlin jich samozřejmě budete potřebovat více. Pečlivě zasypte zeminou a můžete sázet. Další možností je pak zapracování slupek do půdy přímo ke kořenům.
Nepřinesu si domů banánové mušky?
K druhé variantě se samozřejmě váže jedna nepříjemná možnost. Pokud slupky nezapracujete dostatečně hluboko, stanou se přístupnými pro nejrůznější škůdce. Hodí se tedy spíše pro venkovní hnojení. Naopak slupka na dně květináče žádné negativní efekty v tomto směru nemá. Navíc živiny se do půdy uvolňují postupně, takže několik týdnů až měsíců (podle velikosti rostliny) nebudete muset hnojit. Vždy se však řiďte její aktuální kondicí.
Jakmile se začne opožďovat v růstu nebo blednout, je jasné, že potřebuje další dávku výživy. A tentokrát už klidně z tradičnějších zdrojů. Anebo můžete zůstat u banánů a vsadit na tekuté hnojivo. To už je však na přípravu přece jen o maličko komplikovanější.
Stačí jen vylouhovat banánovou slupku
Je to opravdu jednoduché. Nejdříve slupku z banánu pořádně omyjte tak, jak jsme popsali výše – důvody jsou tytéž. Poté vezměte vhodnou nádobu s obsahem cca pěti litrů a slupku do ní ponořte. Pokud bude plavat, zatižte ji. Na dva dny uložte do temna. Po dvou dnech máte hotový výluh, který stačí jen naředit v poměru 1:5 a můžete ho použít pro hnojení rostlin. Není příliš silný, takže na něj vsaďte klidně při každé zálivce.
I tento způsob hnojení banánovými slupkami má však svá specifika. Slupka začne ve vodě kvasit, takže opět může přitáhnout nežádoucí pozornost hmyzu. Hnojivo tedy pečlivě zakryjte (pořiďte si kbelík s pokličkou, konvičku vložte do plastového pytle apod.). Nespotřebované hnojivo pak uchovávejte v PET lahvích a spotřebujete do 14 dní. Vaše rostliny vám budou určitě za dávku fosforu, draslíku a hořčíku, které banánové slupky obsahují v hojném množství, velmi vděčné. Hnojit je můžete po celou vegetační sezónu, pokud vám tedy vystačí banány.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz