ibisek

Ibišek syrský: Nevšední dekorace zahrady pro všechny milovníky květů

19.7.2021
3 514 Zobrazení

V našich podmínkách nenajdeme příliš dřevin, které by byly schopny kvést od pozdního jara až do podzimu, ovšem ibišek syrský je v tomto ohledu čestnou výjimkou. Tedy abychom byli spravedliví, není to naše česká květina. Ve skutečnosti pochází z Asie, ovšem u nás zdomácněl tak, že mu nevadí ani větší mrazy.

Jde  o velmi vděčný a přizpůsobivý keř. Dokáže sice dorůst šířky 3-5 metrů (a výšky až dvou metrů), pokud ho však budete pravidelně upravovat řezem, pak se hodí i do menší předzahrádky. V zásadě jsou u nás k mání dvě barvy – ibišek syrský s fialovými květy a bílý s červenohnědým středem. Obě jsou atraktivní, ovšem bílý ibišek přece jen o něco více poškozují deště,  a to i přesto, že před jejich příchodem své květy preventivně zavírá.

Náš tip: K dostání jsou i méně běžné kultivary, ty však obvykle v běžných obchodech neseženete, na výstavách květin však můžete zapátrat i po rudých či modře fialových ibišcích v žíhaném, jednoduchém i plnokvětém provedení.

Nemá rád průvan, ovšem miluje sluníčko

Máte na zahradě místo, kam celý den doslova praží slunce? Pak bude ibišek syrský (Hibiscus syriacus) ideálním kandidátem na vysazení právě sem. Sluncem se mu totiž zavděčíte ze všeho nejvíce. Kromě toho také potřebuje výživnou půdu propracovanou poměrně do hloubky a dobrou propustnost. Nemá rád doliny, kde jsou jeho kořeny neustále přemokřovány. Ve stínu se mu nedaří, obvykle tu chřadne, jeho listy napadají škůdci a choroby apod. A rozhodně vám nevykvete.

A ještě více nenávidí průvan. Takže mu ze všeho nejvíce bude vyhovovat závětrné místo, v takovém případě mu neublíží ani ledové jarní větry. Ovšem pozor, měli byste vědět, že ibišky raší mnohem později, než většina našich dřevin. Může se tedy stát, že zatímco vaše zahrada se již bude zelenat, ibišky ještě nebudou jevit ani známky prvního rašení. Nepanikařte však  a ještě chvíli jim dopřejte, pravděpodobně to velmi brzy doženou.

Mladým ibiškům musíte k dobrému zakořenění trochu pomoci

Určitě nic nezkazíte vrstvou kompostu do výsadbové jamky. Ovšem chcete-li, aby se zaručeně dobře uchytily, pak je potřeba provést ještě jiný trik. Ibišky kvetou velmi hojně – jejich květy sice vydrží na rostlině jen jeden jediný den, ovšem vzhledem k množství poupat to ani nepoznáte.

Květy samotné však rostlinu nevysilují, to dělají až dozrávající semena. Zejména u mladých keřů je tak velmi důležité nezanedbat jejich pravidelné odstraňování, jinak se rostlinka může příliš vyčerpat a proste jen špatně (a příští rok se dočkáte jen minima květů).

Jak na správné hnojení

Ibišek syrský vám na zahradě poroste skoro sám. Ovšem chcete-li ho podpořit ve skutečně bohatém kvetení, pak nezapomeňte ani na správné hnojení. Vybírejte si komplexní hnojiva určená pro květ a jejich první aplikaci proveďte už v dubnu (stačí poloviční dávka). Ovšem pozor, nenechte se mýlit tím, že ibišky kvetou často i do pozdního podzimu.

Poslední dávku živin by měly dostat v srpnu. Problém by totiž mohl dělat dusík, který je motivuje k růstu, ovšem částečně zároveň brání vyzrávání letošních větviček. A ty jsou poté náchylnější k poškození mrazem, což by byla rozhodně škoda.

ibisek kvet 600x400 - Ibišek syrský: Nevšední dekorace zahrady pro všechny milovníky květů

Zdroj foto: pixabay

Řez potřebuje ibišek jindy, než si možná myslíte

U většiny okrasných dřevin jsme zvyklí brát nůžky do ruky v zimě nebo na jaře. U ibišku syrského bychom však udělali chybu. Jemné zkracování mu samozřejmě na jaře nevadí, ovšem chceme-li provést opravdu radikální řez (dlužno říci, že těmto krasavcům nijak nevadí), pak ho necháme až na polovinu léta. Tehdy se z něj totiž vzpamatovávají nejlépe.

Výjimku ovšem tvoří ibišky pěstované v nádobách, jež na zimu přenášíme do chladnější bezmrazé místnosti. U těch je vhodné provést zkracovací řez už na jaře. Mimochodem – ibišky se v této formě nejlépe pěstují na kmínku a rovněž hojně kvetou.

Jak na jejich správné zimování

I když jde o rostliny velmi odolné, drobná předzimní výpomoc jim neuškodí. Doporučujeme je důkladně obsypat mulčem (chráníme je tedy podobně jako růže), nadzemní část rostlin je pak vhodné ochránit netkanou textilií, případně ještě chvojím nebo slámou. Mladé nevyzrálé rostliny totiž bohužel často namrzají. Ovšem čím jsou starší, tím lépe mrazy snášejí.

Ovšem jen málokdy je mráz zahubí zcela (a to i v mladém věku). Ibišek syrský se totiž i po namrznutí vyznačuje vysokou regenerační schopností, což z něj dělá téměř nezničitelnou rostlinu. Poslední nástrahou pak může být brzké předjaří, během něhož je na exponovaných místech vhodné tyto rostlinky přistínit, abychom předešli jejich předčasnému rašení.

Ibišek syrský má i svého méně známého příbuzného

Chcete na svou zahradu pozvat opravdu velké květy o velikosti spíše menšího talíře? Pak vsaďte na ibišek bahenní (Hibiscus moscheutos).  Tento krasavec pochází z Ameriky a v mnoha ohledech se velmi podobá tomu syrskému. Na půdu je nenáročný, ovšem nebuďte překvapeni, když vám přes zimu vymrzne, v našich podmínkách totiž přezimují pouze kořeny a na jaře raší rostlina znovu.

Nezapomínejte však nato, že jde o mokřadní rostlinu (koneckonců o tom vypovídá i jeho druhový název), takže potřebuje opravdu hodně vláhy. Ovšem nikoli přemokření. Zálivka je důležitá i na podzim. Kořeny totiž do sebe dokáží nasát mnoho vody a používají ji jako zásobárnu energie během jarního rašení. Pokud takový kořen vyschne, rostlina už na jaře neobrazí nebo jen velmi slabě. Zálivka se tedy hodí i za zimních bezmrazých dnů.

Přes zimu necháme staré letorosty na pokoji a na jaře je zkrátíme asi na 5 centimetrů nad zem – a čekáme, až vyraší. Může to být opravdu dlouho, leckdy se první lístky objeví až na přelomu května a června. Ale to je zcela v pořádku, ibišky bahenní to tak zkrátka mají. Ovšem pozdní rašení velmi rychle dožene svou rychlostí růstu. Poslední, co ke své spokojenosti potřebuje, je množství živin a spousta slunce. Opět platí, že přihnojování ukončíme v srpnu, v tomto se od ibišku syrského nijak neliší.

Ibišek syrský nebo ibišek bahenní? Poradíme

Tak že který z těchto dvou krasavců si vybrat? Všeobecně lez říci, že ibišek bahenní je díky svým květům o něco atraktivnější. Ovšem také potřebuje o něco větší péči. Takže pokud nemáte čas na často zálivku, pořiďte si raději ibišek syrský. O ten se v tomto ohledu starat téměř nemusíte. Nesmíte však zapomenout na jeho zakrytí před mrazy nebo brzkým jarním rašením.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář