konsky hnuj

Jaké hnojivo použít na zarývání a orání zahrady

Ano, na podzim nás čeká úplně poslední práce, a to zrýt nebo zorat záhonky, přihnojit stromy, popřípadě trávník. Jaké hnojivo ale vybrat a je jedno hnojivo vhodné pro všechno?

Co je potřeba na podzim přihnojit

Na prvním místě je potřeba všechnu půdu na záhoncích prokypřit a přihnojit. Je to z toho důvodu, že půda je po celém roce vyčerpaná, různé plodiny a postplodiny z ní vybraly všechny potřebné látky, aby mohly samy růst, prospívat a dozrávat.

Dále je potřeba přihnojit stromy, které také vyčerpaly půdu kolem sebe, avšak stromy na zimu nepotřebují dusík, spíše draslík. Dusík by totiž způsoboval jejich růst přes zimu a v tom případě by mohly nové výhonky namrzat, zatímco draslík způsobuje dozrávání pletiva stromů a jejich přípravu na zimní odpočinek.

Diskutabilní je hnojení trávníku na zimu, ale pokud už jej budeme hnojit, pak zase spíše draslíkovými a fosforečnatými hnojivy než dusíkatými, jinak by mohl pomrznout.

kolecko 600x406 - Jaké hnojivo použít na zarývání a orání zahrady

Zdroj foto: envato

A čím konkrétně hnojit

Záhonky a políčka přihnojte kompostem, chlévskou mrvou (hnojem), která může být kravská i koňská, nebo slepičincem. Všechny tyto látky dodají do půdy dostatek živin, které se přes zimu uleží. Na podzim je možné hnojit i neuleželým hnojem, protože přes zimu bude půda odpočívat, hnůj se uleží a na jaře nespálí nové rostliny či semínka.

Koňským hnojem se dá přihnojit i skleník, protože koňský hnůj patří k zahřívacím hnojům.

Růže a jahody přihnojujte kompostem, který k nim přihrňte současně jako ochrannou vrstvu. Kompost rostliny nespálí.

Ovocné a listnaté stromy se dají přihnojovat organickým hnojivem – hnojem, který se k nim zaryje. Můžete však využít i minerální hnojivo, které stačí pohodit kolem stromů. Draselným hnojivem v tomto smyslu je třeba popel ze dřeva.

Jehličnaté stromy hnojíme granulovaným hnojivem s obsahem hořké soli, což je komplex hořečnaté a draselné soli. Tento komplex ochraňuje jehličnany před zimou, zabraňuje rezavění jehlic a jejich opadávání.

A pokud chcete přihnojit trávník, rovněž zvolte granulovaná hnojiva s obsahem draslíku, fosforu a minimálním nebo žádným obsahem dusíku. Trávník se na zimu pěkně zatáhne. Na trhu jsou různé varianty, např. Hortilon, Expetr nebo Triumf Podzim.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář