zlucnik

Když se ozve žlučník: Domácí a účinná pomoc v podobě receptů z bylinek

Co dělat při bolesti žlučníku? Co vám pomůže? V tomto směru se vyplatí vsadit na recepty z bylinek. Proč a jaké bylinky v tomto směru jsou účinné a nabízí tu nejlepší pomoc?

Bolest žlučníku patří k zcela běžným civilizačním chorobám. Na vině je jednak stres, špatné stravování, ale také drastické diety. Pozitivní je, že ke zklidnění tohoto orgánu důležitého pro trávení, je možné docílit poměrně snadnou a hlavně tou nejlepší cestou a to v podobě bylinek.

Mezi první typické příznaky patří bolest břicha, která postupně se přemísťuje do pravého podžebří, nadýmání, nevolnost, někdy i zvracení, zvýšená teplota. Na harmonizaci a zklidnění jsou účinné listy pampelišky, dále pýr plazivý, jablečník, ostropestřec, máta peprná, židovská třešeň, jasan či jalovec. Jak z bylinných ingrediencí si připravit osvědčený a účinný recept, který vás co nejdříve zbaví trápení?

Bylinkový prášek na posílení žlučníku

Potřeba: plody ostropestřce, kořen hořce žlutého, fenyklová a anýzová semínka, kořen lékořice, všeho po 1 polévkové lžíci.

Postup: Všechny ingredience se smíchají a pomelou na prášek, který je třeba uschovat ve skleněné a dobře uzavíratelné nádobě. Pije se 3x denně po dobu 1 měsíce, vždy trochu prášku (zhruba na špičku kulatého nože) se zalije 3 dl vlažné vody.

Čaj na zánět žlučníku

Potřeba: 30 g třezalky tečkované, 20 g listu máty peprné, 20 g natě pelyňku pravého, 15 g šištic chmelu otáčivého a 15 g kořene kozlíku lékařského.

Postup: všechny přísady smíchejte. Z takto připravené směsi vždy vezměte 3 čajové lžičky a přelijte je 200 ml vroucí vodou, nechte ½ hodiny luhovat a poté sceďte. Pijte 2x až 3x denně.

trezalka - Když se ozve žlučník: Domácí a účinná pomoc v podobě receptů z bylinek

Zdroj foto: envato                                Třezalka na bolesti žlučníku

Čaj na žlučníkové křeče

Potřeba: 1 čajová lžička mochny husí.

Postup: Vařte mochnu husí ve 250 ml vody po dobu 2 minut, poté nechte 20 minut luhovat a pak sceďte, pije se 2x denně.

Pomoc na žlučníkové kaménky

Potřeba: po 10 g rdesna ptačího, natě přesličky rolní, květu heřmánku pravého a po 5 g listu kopřivy dvoudomé a listu máty peprné.

Postup: Veškeré ingredience smíchat, směs skladovat v dobře uzavíratelné nádobě. Vždy přelijte 2 čajové lžičky této směsi 200 ml vroucí vody, nechte louhovat 15 minut a poté sceďte. Pije se cca 20 minut před jídlem a to 3x denně.

Bylinný čaj coby pomocník se žlučníkovými kaménky

Potřeba: listy a kořeny pampelišky a třezalky tečkované v poměru 1:1.

Postup: Z této směsi naberte 1 vrchovatou lžičku a přelijte 200 ml vroucí vodou, po 15 minutách luhování sceďte a pijte 3x denně.

Obklad z bylinek při žlučníkové kolice

preslicka 200x300 - Když se ozve žlučník: Domácí a účinná pomoc v podobě receptů z bylinek

Zdroj foto: envato  Přeslička na bolesti žlučníku

Potřeba a postup: 2 hrsti natě přesličky rolní spařte horkou vodou. Jakmile bude nať vláčná, dejte ji do plátna a přiložte na oblast žlučníku. Takto na postiženém místě nechte působit ½ hodiny. Zde platí, že čím déle, tím lépe. Po odstranění obkladu ošetřete pokožku mastným krémem.

Vlaštovičníková tinktura coby nejúčinnější pomoc

Potřeba: čerstvá nať z vlaštovičníku většího, 80% líh, láhev.

Postup: Nať natrhejte a jemně ji pokrájejte, poté ji naskládejte do výšky poloviny lahve a přelijte 80% lihem až k samotnému hrdlu lahve. Nechte 2 týdny odstát na slunci či teplém místě. Je třeba ji každý den protřepat. Po 14 dnech tinkturu přefiltrujte a užívejte 5 až 10 kapek denně.

Pomazánka z tvarohu a mrkve

Pokud nevíte, co připravit k jídlu pro zdravější žlučník, tak na rychlou snídani či večeři je skvělou volbou tato odlehčená pomazánka.

Potřeba: nízkotučný tvaroh, mladá mrkev, jablečný (meruňkový) kompot, med, kapka citronové šťávy.

Postup: Mrkev uvařte a poté nakrájejte na drobné kousky, tvaroh vyšlehejte s kompotem a přidejte vychladlou mrkev. Dochuťte medem a citronovou šťávou.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář

ten + 10 =