zahrada

Dodatečná instalace stínění na zahradu se vám může velmi nepříjemně odvděčit

Dodatečná instalace stínění: Když stavíte dům, je nejlepší myslet na instalaci nejrůznějších stínících prvků už s předstihem. Ne vždy však bývají projektanti natolik prozřetelní a to zejména u starších staveb. Obálku budovy lze samozřejmě pro obdobné akce použít i dodatečně, ovšem jen velmi opatrně.

Vcelku nezáleží na tom, zda máte v plánu jen obyčejný slunolam, markýzu nebo třeba šikovné venkovní rolety. Při jakémkoliv kotvení do pevného podkladu je vždy třeba myslet na eliminaci tepelných mostů.

Kovové šrouby jako největší chyba

Pokud máte zateplenou budovu a přichytíte na ni například markýzu kovovým šrouby, vytvoříte jejich prostřednictvím studené body. V nich se při jakékoliv změně počasí kondenzují studené páry, jež postupně pronikají do zateplení i samotného zdiva. To je právě onen tepelný most, který narušuje izolaci celé nemovitosti, a navíc ještě tento stav podporuje vznik nežádoucích a nebezpečných plísní

Kovové šrouby naštěstí nejsou jediným řešením. Velmi výhodné jsou zejména nejrůznější systémová řešení, užívají speciální upevňovací prvky, jež místo kovu používají plasty, ještě navíc s odolným chemickým kotvením. I v tomto případě platí, že je nejlepší tuto instalaci zanést už do samotného plánu budovy, aby se se všemi potřebnými prvky počítalo už předem. Pokud to neuděláte, připravte se na poněkud složitější plánování celého projektu.

destnik - Dodatečná instalace stínění na zahradu se vám může velmi nepříjemně odvděčit

Zdroj foto: pixabay                                      instalace stínění

Jak si vybrat zastínění, aneb kdy dát přednost slunolamu, markýze či sluneční plachtě

Možnosti venkovního stínění jsou dnes velmi široké. Pojďme si alespoň v základu představit ty nejčastější varianty.

Markýzy jako nadčasová klasika

Bývají nejpraktičtější, ovšem také se nejhůře instalují. Poslouží všude tam, kde jste nuceni se ve slunečních paprscích koupat pravidelně – například na velmi osluněném balkónu či terase. I když je jejich účelem primárně zastínění venkovních prostor, jejich realizace vám může pomoci i s regulací teploty uvnitř domu. Každé okno či zeď, na které po celý den nepraží slunce, se totiž v konečném součtu počítá.

Markýzy mohou být skládací, shrnovací či navinovací. Na svém místě tedy nemusí být trvale – poslouží jen v případě potřeby. Hlavní stínící prvek tvoří textilie, a i když vyberete tu sebeodolnější, stejně ji bude třeba po nějaké době vyčistit.

Tuto proceduru si můžete značně usnadnit. Stačí nekupovat ta nejlevnější řešení z hobbymarketů a místo nich vsadit na profi kousky, u nichž se tělo markýzy zasunuje do praktického „kastlíku.“ Pokud tedy markýzu právě nepotřebujete, nedostane se k ní voda ani žádné další nečistoty. Vždy je tak připravena k použití v perfektní stavu. Nikdy je však do jejich bezpečného domova nesmíte uložit mokré, v takovém případě by mohly snadno chytit plíseň.

Náš tip: Skládání a rozkládání nemusíte zajišťovat sami. Kromě mechanických typů jsou k mání i modely s šikovnými motorky, které lze napojit třeba i na dálkovém ovládání nebo dokonce chytrou domácnost.

Slunolam sluníčku úplný vstup nezamezí

Možná jste si těchto konstrukcí už všimli. Bývají složeny z lehkých lamel a celkové vypadají spíše jako žebříky, které někdo poskládal k sobě. Jejich funkci bychom asi nejblíže mohli přirovnat k síťovanému kšiltu na čepici. Zastiňují totiž jen vysoké letní slunce. Jeho paprsky roztříští a vytvoří tak na terase nebo třeba předzahrádce o něco příjemnější klima. Během jara, podzim a léta naopak pronikajícím slunečním paprskům nijak bránit nebude.

Navíc je slunolam uchycen k obálce domu napevno. Není třeba s ním nijak manipulovat. Navíc nezadržuje vodu a obejde se tedy prakticky bez jakékoliv údržby. Slunolam lze také použít jak součást vzdušné pergoly.

roleta - Dodatečná instalace stínění na zahradu se vám může velmi nepříjemně odvděčit

Zdroj foto: pixabay                                instalace stínění

Moderní sluneční plachty mají mnoho využití

Na první pohled vypadají velmi efektně a mnozí z nás dávají jejich kosočtvercovému a levnějšímu stínu přednost před výše zmíněnými markýzami. Na rozdíl od nich však nebývá manipulace s ní tak jednoduchá.

V první řadě vyžadují instalaci samostatného sloupu v prostoru, navíc s dalším protilehlým ukotvením. V případě, že si pořídíte základní verzi v podobě pevně natažené plachty, nezbude vám při skládání sluneční plachty nic jiného, než ji ručně odpoutat a sbalit.

TIP: Můžete si však připlatit za lepší verzi, jež vám dovolí plachtu shrnout nebo narolovat jednoduše ke straně, a to prostřednictvím vodícího kabelu.

Zapomínat nesmíme ani na okenice a žaluzie

A když už jsme u instalace stínění na venkovní obálku domu, nesmíme zapomenout ani na venkovní žaluzie a okenice. I když jde u nich primárně i zlepšení vnitřního mikroklimatu domu, pokud už budete instalovat markýzu nebo slunolam, dost možná se vyplatí popřemýšlet i o komplexnějším řešení.

Venkovní žaluzie jako tradiční evergreen

Z obou typů zastínění vnitřních prostor domu je vídáme mnohem častěji. V ideálním případě jsou venkovní žaluzie integrovány přímo do pláště domu, ovšem je možná i jejich dodatečná instalace právě za pomoci venkovního kastlíku. Jsou efektivnější než vnitřní žaluzie, protože sluneční paprsky zastaví ještě předtím, než stihnou rozpálit okenní skla.

Díky tomu vám také umožní ničím nerušené větrání v rámci celého dne. Lze je pořídit v mechanické i elektronické verzi, opět v případě potřeby s dálkovým ovládáním nebo jak součást tzv. chytré domácnosti.

Okenice jako dvojitá ochrana

Zabrání vstupu slunečních paprsků i zlodějů – takové moderní okenice jsou. Už nejde o velké a masivní kusy dřeva jako v minulosti. V zásadě jsou k dostání dva typy.

Okenice s řídkou konstrukcí, u nichž slunce prochází dovnitř mezerami.

Okenice disponující nastavitelnými lamelami – tzv. okenice středomořského typu.

A máte-li zájem o co nejmodernější okenice, zvolte místo klasických otevíracích ty posuvné. Jsou jednoznačně praktičtější.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář