lipa

Lipový květ si můžete nasbírat až do července

Lípa kvete od května do července a po celou tu dobu si můžete nasbírat i nasušit její květy. Někdy se z lípy sbírají i listy, protože nezpůsobují alergie a jsou tedy vhodné třeba na inhalace a aromaterapii.

Z jakých druhů lip se květy sbírají

Květy sbírejte z těchto tří druhů: lípa obecná, lípa velkolistá a lípa malolistá. Květy sbírejte za slunného a bezvětrného počasí, a to nejlépe od 14 do 16 hodin, kdy jsou nejvíce rozvité.

Jaké jsou účinky lípy

Lípa má mnoho blahodárných účinků na naše zdraví. Květ se používá při horečce, protože obsahuje potopudné látky, působí protizánětlivě, lípa je také uklidňující bylinka, která může pomoci při nervozitě a při depresích, ředí krev a udržuje zdravé žíly, pomáhá při trávicích obtížích, je mírně žlučopudná, také močopudná, koupele z lipového květu pomáhají při revmatismu a bolestech kloubů, zevně se také nálev nebo odvar používá na pokožku a vlasy, které posiluje.

lipa kvet - Lipový květ si můžete nasbírat až do července

Foto: Ivar Leidus / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Jak lípu použít

Nejjednodušší je uvařit si z lipových květů čaj. Lžičku lipových květů zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat a poté přecedíme a vychladíme. Pijeme 2–3x denně, můžete i dlouhodobě, neboť lípa nemá žádné kontraindikace.

Koupele: hrst lipových květů zalijeme asi 0,5 l vroucí vody, necháme louhovat aspoň 10 minut, přecedíme a nalijeme do koupele. Koupeme se 20 minut, koupel by měla mít teplotu 38 °C.

Lipový sirup: Na lipový sirup si nasbíráme asi 5 hrstí lipových květů, necháme je doma chvíli odležet, aby z nich vylezli broučci, je to lepší než omývání, protože pak z květů spláchneme i pyl. Dále budeme potřebovat 1 litr vody, 2 citrony nakrájené na kolečka a 1 kg cukru. Postupujeme tak, že první den květy zalijeme zchladlou převařenou vodou a přidáme na kolečka nakrájené citrony. Druhý den směs přecedíme a pomalu svaříme s cukrem. Sirup pak plníme do čistých skleniček, zavíčkujeme, na chvíli otočíme dnem vzhůru a pak zase zpět, necháme vychladnout a popíšeme. Sirup je nejvhodnější formou zejména pro děti – podáváme při horečce, chřipce, nachlazení.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář