Cibule je velmi užitečná zelenina, která nás může chránit před různými nemocemi. Ale ona sama je docela zranitelná. Nejčastějšími chorobami cibule při skladování je šedá a bakteriální hniloba, stejně jako virová mozaika.
Šedá hniloba
Toto houbové onemocnění ovlivňuje cibuli ještě na zahradě, ale při skladování způsobuje největší škody. Houbové patogeny jsou velmi houževnaté a mohou existovat po dlouhou dobu uvnitř cibule. Šedá hniloba je považována za nejnebezpečnější onemocnění cibule.
Během skladování začínají choré cibule v horní části měknout a objevují se na nich záhyby. Za 1-2 měsíce úplně shnijí. Na dotek jsou měkké, jako by byly upečené v troubě. Nemocné cibule mohou rychle infikovat zdravé. A pak celá sklizeň zmizí přes noc.
Během a po sklizni musí být cibule pečlivě zkontrolovány. Když jsou vrcholy ořezány, je obtížné rozlišit zdravou od nemocné. Podezřelé plodiny raději dejte pryč. Po oříznutí před skladováním doporučujeme cibuli dobře vysušit.
Aby nedošlo ke vzniku šedé hniloby ve sklepě, je důležité vytvořit pro cibuli vhodné podmínky. Takže vzduch může být chladný, ale teplota by neměla klesnout pod 3 ° C.
Vlhkost na cibuli – strašný nepřítel. Vlhkost více než 70% vyvádí cibuli z klidového stavu, začíná růst a následně hnít. Proto by měl být vzduch v úložišti jen mírně vlhký. Nadměrná vlhkost ve sklepě je zpravidla výsledkem chyb při výstavbě: výběr špatného místa pro sklep nebo chybí hydroizolace.
Mozaika
Cibulová mozaika je virové onemocnění zanesené hmyzem (různé druhy mšic, roztočů česnekových a další). Virus může žít dlouhou dobu v ročních i trvalých cibulí.
Jak rozpoznat postižené cibule, aby později neinfikovaly celou plodinu? Podívejte se na slupky cibule, když roste. Pokud má světle žluté nebo světle zelené skvrny či pruhy, toto je první známka chlorózy (když nadzemní část začne mizet, spadne a vysuší se).
Cibule napadené mozaikou se zmenšují a roztahují. A když jsou vytažené z úložného prostoru – nepůjdou do klidového stavu, ale pokračují ve vzrůstu, kvůli kterému mohou na podzim začít klíčit. Konec tohoto příběhu je již známý – plodina hnije.
Jak bojovat s cibulovou mozaikou?
Protože nosiči viru jsou hmyz, stojí za to včas chránit cibuli před škůdci.
Na rozdíl od šedé hniloby je cibulová mozaika velmi snadno rozpoznatelná i v tom okamžiku, kdy cibule roste na zahradě. Při třídění plodin se musíte zbavit všech plodin, které se vám zdají nezdravé.
Zkušení zahradníci doporučují přesazovat cibuli na jiné místo. Není nutné nechávat neustále růst cibuli na stejném místě.
Cibuli lze vysadit po následujících plodinách: okurky, cukety, mrkev, zelí, brambory, rajčata, kopr, petržel, celer. Nedoporučuje se vysazovat cibuli po česneku.
Bakteriální hniloba
Další závažný útok se týká bakteriálních onemocnění, je velmi obtížné rozpoznat bakteriální hnilobu. Infekce se projevuje až po nějaké době. Cibule může vypadat zdravě a krásně, ale uvnitř už hnije. Otáčení od středu se šíří směrem k okraji a infikuje celou plodinu. Pokud nejste příliš pozorní, nepříjemná vůně vám řekne, že cibule jsou zkažené.
Jak bojovat s bakteriální hnilobou?
Pouze profylaktické opatření pomohou vyrovnat se s bakteriální hnilobou. Mnoho škůdců se velmi bojí fyziologického roztoku. Pro prevenci si připravte při výsadbě cibule (1 šálek soli na 10 litrů vody). Aby hmyz nekladl larvy do půdy, pravidelně byste měli sypat půdu popelem ze dřeva smíchaným s mletým pepřem (černým nebo červeným) a tabákovým prachem.
Cibule by měly být vysazeny v dobře odvodněné půdě, protože vysoká vlhkost může vést k rozvoji bakteriálních chorob. Stojící voda v zemi je nebezpečná od okamžiku vzniku zárodku až po sklizeň.
Aby nedošlo k rozvoji bakteriální hniloby, měla by být plodina skladována v chladné a suché místnosti.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Moc se mi to líbí, je to inspirace pro dobrou údržbu a úrodu.