Řezané stromky se těší stále větší oblibě, rodiny upouští od trendu umělých stromků a stále více pořizují živý. Stromky jsou dostupné a pořizovací cena není vysoká. Jak vybrat, abyste si domů nepřinesli stromek špatné kvality?
Proč sáhnout po živém stromečku?
Dříve lidé pořizovali umělé stromky v domnění, že šetří přírodu. Není to však úplně pravda. Výroba stromku není zcela ekologická, je zapotřebí spousty chemických látek. Dalším aspektem je doprava povětšinou od asijských výrobců do Evropy. Kdo využívá stromek alespoň 10-20 let? Moc velké množství lidí to nebude.
Na rozdíl od umělého stromku, živý během svého růstu vyprodukuje kyslík a poté, co přestane sloužit a po odstrojení ho většina lidí odnese ke kontejnerům. Odtud je v mnoha případech odvezen do kompostárny, kde je rozdrcen a využit do kompostu.
Jaký stromeček vybrat?
Cenově nejdostupnější je smrk, má bohaté větvení a husté jehličí. Je potřeba ho před samotným přenesením do bytu a nastrojením, uchovávat ve studené místnosti, jinak velmi brzo opadá. Oblíbenými variantami jsou smrk pichlavý a stříbrný.
Další možností je borovice černá, na rozdíl od smrku je trochu odolnější. V bytě vydrží delší dobu. Je o něco dražší a má řidší porost jehličí než smrk.
Jedním z nejdražších stromků bývá jedle kavkazská, pokud chcete skloubit výhody předchozích stromků, vše obsahuje tento druh. V bytě vydrží dlouho a přitom má husté jehličí. Kmen má silnější a pravidelnější větvení než jiné stromky.
Jak poznat čerstvý stromek?
Někteří obchodníci začínají sklízet a naskladňovat stromky už v říjnu, což je velmi brzy. Takto včasně uříznuté stromky mohou již v této době opadávat. Čerstvý stromek má čistý řez, starší stromečky v místě řezu začnou praskat. Také hmotnost čerstvého stromku je vyšší.
Jakou péči věnovat stromku?
Stromek doma umístěte do chladnějšího prostředí a konec dejte do vody. Můžete stromek i trochu seříznout, aby nasál co nejvíce vláhy. Nepřenášíme ho prudce z chladu do tepla, dobrá je postupná aklimatizace. Pokud to váš stojan umožňuje, je dobré stromek dát i v místnosti do sklenice s vodou a přidat hnojivo, oddálíte tak opadávání. Vodu dolévejte.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz