Pokud máte rádi melouny, které jsou v letním období a v tropických dnech obzvlášť velmi příjemným a lahodným osvěžením, tak si můžete vypěstovat cukrový meloun.
Jsou sladké, chutné, šťavnaté, aromatické a je možné je pěstovat i v našich podmínkách. Bez problému si můžete cukrový meloun vypěstovat na zahradě. Pěstování je jen o něco málo náročnější než je tomu u okurek nakládaček. V porovnání s vodním melounem, který vyžaduje teplo a pravidelnou péči, se i tak nemusíte plodů dočkat, je tedy pěstování cukrového melounu snadnější a úspěšnější. Jde o to, že cukrový meloun lépe odolává chladu a jeho plody dříve dozrávají.
Meloun cukrový (Cucumis melo) je jednoletá popínavá rostlina, která dorůstá do 2 m a boční výhony jsou dlouhé až 60 cm. Z tohoto důvodu je možné pěstovat cukrový meloun i na konstrukci. Meloun se dělí do mnoha skupin, které se liší barvou sladké dužniny uvnitř, která bývá zelená, bílá, nažloutlá nebo oranžová. A samozřejmě se odlišují tvarem a velikostí.
Tento druh melounu patří do čeledi tykvovité, je tak příbuzný s tykvemi a okurkami. Původ má v Asii. Pěstuje se podobně jako právě již výše zmíněné okurky nakládačky. V paždí střídavě postavených listů vyrůstají jednopohlavní květy – samičí a samčí, které se nachází na jedné rostlině. Stejně jako je tomu u okurek, tak má samičí květ melounu malý chlupatý semeník ve tvaru budoucího plodu. Samčí květy jsou na krátkých stopkách.
Sklizeň cukrového melounu
Sklízet je možné za 12 až 20 týdnů po výsevu, tj. v období září až říjen. Plody, které se odříznou od rostliny, je možné skladovat po dobu 15 až 50 dní. Doba se odvíjí od konkrétní odrůdy, kterou pěstujeme. Konzumace cukrového melounu má velmi prospěšný efekt na lidský organismus, který posiluje a čistí.
Meloun coby zásobárna vitamínů a důležitých látek
Meloun obsahuje poměrně vysoký obsah vitamínu C, ale také vitamíny skupiny B. V melounu se nachází vitamín B3 – niacin, který je důležitý pro okysličování organismu, vitamín B6 – pyridoxin, ten je zase potřebný pro syntézu bílkovin v těle. Dále meloun obsahuje kyselinu listovou, která je nezbytná pro krvetvorbu, zdravou kůži, vlasy, nehty, ale také je důležitá pro těhotné ženy, neboť má vliv na správný vývoj plodu ve všech stádiích.
Meloun je významným zdrojem antioxidantů, karotenů, obsahuje železo, mangan, hořčík, zinek, draslík, ale také jód. Jedná se o prvky, které jsou nezbytné pro pevné kosti, svaly, nervy, ale také zvyšují sexuální libido. Meloun je ocenitelný i pro své močopudné účinky, je ideální i při léčbě ledvinových potížích a při onemocnění, kdy je potřebné časté vylučování moči. Dužina melounu pečuje o trávicí trakt a hydratuje organismus zevnitř.
Zdravá a sladká pochoutka vhodná i při dietě
Meloun obsahuje pouze přírodní cukry a další výše zmíněné látky obsažené v této zelenině jsou okamžitým zdrojem energie. Cukrový meloun je taktéž vhodný při redukční dietě, neboť podstatnou část tvoří voda a jen zhruba okolo deseti procent v závislosti na konkrétní odrůdě tvoří cukry. Samozřejmě že cukrový meloun obsahuje o něco více cukrů než vodní. Nehledě na to, že porce melounu náramně osvěží a zasytí i na několik hodin. Meloun je nízkokalorický.
Vychlazený meloun v horkých dnech je jednou z nejlepších a účinných pochoutek. Meloun můžete přidat do ovocného salátu či dát do vody a je to mnohem lepší a zdravější než různé sladké limonády a minerálky. A delikátní je kombinace melounu a parmské šunky. Připravit však můžete i letní osvěžující melounovou polévku.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz