jahoda

Máte nadúrodu jahod? Zkuste je usušit

Jste zvyklí sušit jen jablka a hrušky? Nebojte se vyzkoušet i ostatní druhy ovoce. Může to být poněkud neobvyklé, ale chuť sušených jahod se nádherně rozvine. Jak tedy usušit jahody?

Jaké jahody sbírat

Sbíráme pouze opravdu zralé jahody, a to nejlépe pozdě dopoledne, kdy jsou nejšťavnatější. Omyjeme je, zbavíme stopek a necháme zcela oschnout.

Co budeme potřebovat

Kromě jahod budete potřebovat ještě:

  • cca 50 g práškového cukru na 0,5 kg jahod,
  • plech,
  • pečicí papír,
  • čisté skleničky
  • a popř. i mlýnek ne kávu nebo kuchyňský robot.

jahudky - Máte nadúrodu jahod? Zkuste je usušit

Jak postupovat dále

Omyté a usušené jahody nakrájíme na plátky o síle cca 2–3 mm. Troubu předehřejeme na 60–80 °C. Plech vyložíme pečicím papírem. Plech poprášíme polovinou cukru a poskládáme na něj jahody. Svrchu je poprášíme zbytkem cukru a vložíme do trouby. Necháme sušit asi 1,5 hodiny, přičemž dvířka si necháme pootevřená (vsuneme do nich třeba vařečku). Je to z toho důvodu, aby mohla unikat vlhkost.

Plátky nebo prášek

Hotové plátky můžeme plnit do sklenic a skladovat v suchu a temnu. Mají příjemnou chuť a mohou nám dozdobit dorty, krémy, zmrzlinu, müsli, nebo je můžeme mlsat jen tak jako chipsy večer u televize. Kromě toho můžete část plátků namlít pomocí mlýnku nebo robotu, rovněž nasypat do uzavíratelné sklenice a stejně skladovat. Tímto práškem můžeme vylepšovat krémy, zmrzliny, pečivo atd.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít