Oblíbená pokojová rostlina filodendron je ozdobná svým celkovým vzezřením a listy. A protože je na výběr z mnoha druhů, odrůd i kultivarů, jistě si vybere každý pěstitel to, co mu dosud v domácnosti chybělo.
Odkud pochází filodendron
Filodendrony pocházejí z tropů Střední a Jižní Ameriky. Tam se popínavé druhy přichycují vzdušnými kořeny vzrostlých stromů, zatímco druhy nepopínavé vypadají samy jako strom. Menší druhy a zejména mladé rostliny se od dob objevitelských výprav pěstují všude po světě jako pokojovky.
Jaké druhy jsou vhodné pro pěstování v bytě
Philodendron scandens – je nenáročný na pěstování, má tmavozelené lesklé listy srdčitého tvaru, patří k popínavým filodendronům, ale můžete jej pěstovat jak na opoře, tak v závěsné nádobě jako převislou rostlinu.
Philodendron domecticum – má masité listy zelené barvy nebo bíle panašované, pěstovat se dá s oporou nebo jako převislá liána, a navíc má schopnost čistit vzduch od nečistot.
Philodendron erubescens – pochází z Kolumbie, potřebuje oporu, po které se bude pnout, je krásný svými červenými stonky se zelenými listy s nachově-purpurovým odleskem. Můžete se setkat i s jeho ještě zajímavěji vybarvenými kultivary, např. Philodendron „Golden Erubescens“, který má červený stonek i spodní stranu listů, zatímco vrchní strana listů je nažloutlá, nebo Philodendron „Red Emerald“, který má červený stonek i listy.
Philodendron gloriosum – nádherná popínavá odrůda s tmavě zelenými srdčitými listy, které mají bílé, narůžovělé nebo růžové žilky.
Co potřebuje k životu
Filodendrony potřebují poměrně vysokou teplotu, tj. mezi 18 a 26 °C. V zimě by teplota neměla klesnout po 13 °C, rozhodně není mrazuvzdorný. Kupodivu nepotřebují nejsvětlejší místo, stačí jim polostín či rozptýlené světlo. V úplném stínu by se jim ale nevybarvily listy. Potřebují střední zálivku, ale ne přemokřený substrát. Spíše snesou občasné sucho. Jako substrát je nejvhodnější kompostová zemina, rašelina, listovka a písek v poměru cca 2:1:1:1. Při této péči vám bude dělat společnost dlouho, neboť se jedná o dlouhověkou rostlinu.
Přesazování a množení
Mladší rostliny přesazujeme na jaře každý rok, starším pak vyměňujeme zhruba 1/3 substrátu za nový. Množení je snadné – množí se stonkovými řízky, které můžeme dát zakořenit do vody anebo rovnou do nového substrátu a ponechat při teplotě kolem 24 °C.
Možné problémy
Filodendrony netrpí chorobami či škůdci, jediné škody mohou napáchat přílišná zálivka – při ní žloutnou listy anebo objevují kapičky (jakoby slzy) na okrajích listů. Příliš nízká zálivka, resp. vyschnutí substrátu způsobí hnědnutí konečků listů. Totéž se může stát, zaléváte-li příliš vápenitou vodou.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz