salát

Co jste (možná) nevěděli o salátu? Jak chutnal ve starověku, a který nám nejvíce prospívá

Saláty všech druhů jsou velmi oblíbenou ingrediencí v kuchyni i vítanou ozdobou talíře. Ovšem pojďme se podívat na tuto zeleninu i z trochu jiné strany. Co všechno jste o tomhle nenápadném zeleném krasavci jménem salát nevěděli?

Jaký salát jedli staří Egypťané? Hořký

Salát, který známe dnes, je výsledkem několika tisíc let úsilí a šlechtění, za účelem eliminace původní hořké chuti divokých odrůd této rostliny. Většina dnes známých druhů pěstovaného salátu však pochází až z 20. století.

Klasický hlávkový salát ( Lactuca sativa ), který pěstovali už ve starověkém Egyptě, měl zpočátku poněkud ostřejší chuť. Obsahoval více hořčin a s nimi i mnoho cenných živin, jež se však díky šlechtění částečně vytratily. Dnes tedy musíme sníst až dvakrát větší porce, abychom do svého jídelníčku dostali totéž, co naši starověcí předchůdci.

Jaké cenné látky se ukrývají v salátu?

I obyčejný hlávkový salát je však skvělým zdrojem mnoha cenných výživových látek, zejména luteinu, beta-karotenu, vitaminů C, D, E, B6, draslíku, vápníku, fosforu a samozřejmě kyseliny listové. Je proto důležité jíst salát s malým množstvím zdravého tuku, jako je například olivový olej, protože například beta-karoten je rozpustný v tucích a v této formě se nejlépe vstřebává. Chroupáním jen tak se připravíme klidně i o třetinu cenných živin.

Měli byste vědět: Salát se doporučuje mimo jiné osobám s poruchami nervového systému, včetně deprese (vitamín B6) a těhotným ženám (kyselina listová). Tato zelenina má rovněž velmi nízký obsah kalorií (15 kilokalorií na 100 g porci), takže se skvěle hodí i pro redukční diety. Staří Egypťané ho rovněž doporučovali jako prostředek pro lepší spánek.

Když hlávkový salát, tak nejlépe BIO

Víme, že s tímto označením se to v poslední době hodně přehání. Ale faktem zůstává, že salát je zelenina, která snadno absorbuje všechny škodliviny – zejména dusičnany, které jsou podle některých studií odpovědné za rakovinu žaludku nebo střev. Těchto nečistot se  nezbavíme důkladným čištěním listů ani tepelnou úpravou. Takže zařazujeme-li salát do jídelníčku pravidelně, je nejlepší vsadit na ten ze zahrádky nebo alespoň v BIO kvalitě.

zelenina 1 - Co jste (možná) nevěděli o salátu? Jak chutnal ve starověku, a který nám nejvíce prospíváČím tmavší, tím lepší

Nejcennější u salátů jsou listy tmavě červené a fialové. Tyto barvy jsou způsobeny anthokyaniny, silnými antioxidanty, které působí mimo jiné proti rakovině a při regulaci krevního tlaku. Hořkou chuť lze zmírnit nejrůznějšími dresinky nebo přidáním jiné, sladší zeleniny. Ne, že bychom měli něco proti ledovému salátu, ale čas od času se ho opravdu vyplatí prostřídat s něčím jiným.

Věděli jste, že: Některé druhy salátů si můžete vypěstovat i doma? Stačí sáhnout po jejich mini verzi, která ochotně poroste i na balkóně nebo větším truhlíku na parapetu.

Proč salát po přinesení z obchodu pořádně vykoupat?

Chcete-li získat ze salátu skutečně to nejlepší, doporučuje se ho (ale i jinou listovou zeleninu) naložit do studené vody na deset minut ihned po příchodu domů. Skvěle se hydratuje a vydrží v lednici déle čerstvý. Tam ho dejte jen po důkladném usušení, nejlépe zabalený v igelitovém sáčku s několika menšími otvory.

Salát a potravinové alergie

Není pravda, že jde o úplně neškodnou zeleninou, kterou „může každý.“ Jestliže máte prokázanou alergii na slunečnice, trávu nebo latex, pak buďte při jeho konzumaci opatrní a přidávejte ho do jídelníčku postupně. A na pozoru by se měli mít rovněž lidé trpící alergií na nikl, salát ho totiž obsahuje poměrně značné množství. Konzumujte ho tedy, ale s mírou. A určitě se nepouštějte do žádných redukčních diet, v nichž bude tvořit významnou součást jídelníčku.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář