Passiflora racemosa

Mučenka: Popínavá pokojovka se zajímavými květy

Popínavých rostlin není nikdy dost, jsou krásné, výjimečné a přitahují pozornost nejen obyvatel domu či bytu, ale i veškerých návštěv. Jestliže sháníte další kousek do vaší sbírky pokojovek, mučenka vám nesmí chybět.

Odkud pochází

Mučenek je asi 500 druhů a jejich domovem je především Jižní a Severní Amerika, Asie a Austrálie. Do Evropy byla přivezena v době baroka a neujala se jen jako pokojovka – v jižních zemích (Itálie, Španělsko) dokonce zplaněla a roste dodnes ve volné přírodě.

Které druhy a kultivary se hodí pro pěstování v bytě

Nejčastěji se pěstuje mučenka modrá (Passiflora coerulea), která má květy bílo-modré.

Passiflora caerulea e1548184728308 - Mučenka: Popínavá pokojovka se zajímavými květy

Zdroj foto: commons.wikimedia.org                                   Passiflora caerulea

Můžete zkusit pěstovat i mučenku hroznatou (Passiflora racemosa), která má v přírodě nádherné červené květy, ale při pěstování v bytě bohužel nekvete.

Docela dobře se v bytě nebo ve skleníku či zimní zahradě daří mučence pletní (Passiflora incarnata), která má namodralé květy, které vykvétají během července. Je asi nejpodobnější mučence modré.

Passiflora incarnata - Mučenka: Popínavá pokojovka se zajímavými květy

Zdroj foto: commons.wikimedia.org                                       Passiflora incarnata

Co mučenka potřebuje, aby dobře rostla

Protože se jedná o popínavou rostlinu, potřebuje nutně oporu nebo konstrukci, po které se bude pnout. Vhodný je třeba drátěný oblouk, na který budete jednotlivé výhony vyvazovat. Dále potřebuje teplotu v létě kolem 20 °C, v zimě jí stačí 4–8 °C. Během zimního období ztratí mučenka listy (to je zcela přirozené), potom ji v březnu můžete přesadit a umístit do teplejší místnosti. Přitom se hodí seříznout výhony z loňského roku na cca 8 pupenů, mučenka tak lépe obrazí a bohatěji vykvete. Jako substrát se osvědčila směs zahradnické zeminy s kompostem a pískem (v poměru cca 3:1:1).

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář