Jahody: Toužíte po co největším množství nádherně šťavnatých a velkých jahod? Pak vsaďte na starý trik našich babiček. Stačí jedna jediná zálivka v květnu nebo v červnu a nebudete se stačit divit. A v čem jejich trik spočíval?
Možná vás to překvapí, ale ve čpavku. A to konkrétně ve čpavku z přírodních zdrojů. Máte po ruce granulované slepičince? Pak si můžete gratulovat. A proč právě granulované? Jsou už totiž vyčištěné od nežádoucích elementů a obsahují přesně tolik čpavku, kolik je třeba (v čerstvých kuřincích je ho zkrátka pro jahody příliš moc). A jak granulovaného pomocníka použít, abyste s jeho pomocí zdvojnásobili sklizeň jahod?
Stačí vám sklenice a dvě hodiny času
Vezměte sklenici o objemu jednoho litru a naplňte ji granulovaným slepičím trusem. Toto množství poté vysypte do deseti litrů vody a nechte dvě hodiny odpočinout. Doporučujeme nádobu zakrýt vhodným víkem. Během této doby se všechny užitečné látky vylouhují a roztok bude připraven ke hnojení.
A proč je tento postup nutný? Přebytek čpavku by mohl popálit citlivé kořeny jahod. Jakmile budete mít hotovo, pak jahody jednoduše pohnojte. Na jednu sazenici vám bude stačit jeden litr roztoku.
Nikdy nehnojte suchou půdu – hrozí nebezpečí pro kořeny
Stále je ve hře vysoké množství čpavku. Takže pokud vaše jahody trápí delší přísušek, pak nejdříve okolí sazenic pokryjte slámou a teprve na tu aplikujte hnojivo. Sláma ho nasaje a poté postupně předá jahodám a vy se o jejich poškození bát vůbec nemusíte.
Jak použít čerstvý slepičí trus
Dost možná máte na zahradě vlastní slepice a nechte se vám tedy investovat do umělých hnojiv. A jak tedy jejich „poklady“ využít, aby vašim jahodám spíše neublížily? Asi polovinu sklenice slepičího trusu nasypte do 10 litrů vody a ponechte zakryté 5-7 dní. Každý den míchejte. To pomůže snížit obsah čpavku na přijatelnou úroveň. Poté s tímto prostředkem hnojte stejně jako v předchozím případě.
Budete-li provádět hnojení správně, pak jahody velmi brzy vyrazí nové listy, což se odrazí na jejich zdraví i očekávané sklizni. Slepičí trus také obsahuje důležité látky pro růst kořenového systému jahod. Vše pak můžete navíc během sezóny ještě zopakovat a to v době, kdy jahody odkvetou. Některé odrůdy tak můžete donutit k opakovanému kvetení a další násadě plodů a to za trochu té námahy přece stojí, nebo ne?
První hnojení je tak ideální aplikovat v květnu nebo v červnu a druhé poté, co jahody sklidíte. I kdyby již znovu nevykvetly, pomůžete jim s tvorbou kořenového systému, který je tak důležitý pro bezproblémové přežití zimy. A to se rozhodně také počítá. Uvidíte, že jak jahody jednou takto pohnojíte, už to nikdy nebudete dělat jinak.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz