rybizy

O odkvetlé rybízy se dobře starejte, odvděčí se vám příští rok

Rybíz: Také nedáte dopustit na tyto lahodné plody, plné chuti, vitamínů a antioxidantů? Pak byste měli vědět, jakou péči vaše rybízy potřebují, aby byly i během příští sezóny v dokonalé kondici.

Většinou se o rybízy intenzivně staráme v období květu a tak trochu i ve chvíli, kdy dozrávají plody. Ovšem pak na ně zapomeneme a další péči jim věnujeme až na jaře. To je ovšem chyba. Jak by měla vypadat celoročně dokonalá péče o rybízy?

Na druhu vlastně nezáleží

Je jedno, zda je vaším favoritem rybíz černý (Ribes nigrum) nebo jste si naopak více oblíbili rybíz červený (Ribes rubrum). Oba tyto druhy potřebují stejnou péči. A co bílý rybíz? To je vlastně varieta rybízu červeného, takže i pro něj platí totéž.

Všechny rybízu potřebují zejména fosfor a draslík. A tuto dávku živin by měly dostat ještě před květem, pokud to tedy stihnete. A co je potřeba? Připravte si 10 litrů odstáté vody. Nejlepší je dešťová, ale vystačíte si s tou běžnou, kterou jste nechali 24 odstát kvůli vyprchání chlóru. V tomto množství vody rozpusťte jednu polévkovou lžíci superfosfátu a přidejte stejné množství síranu draselného. Vše pečlivě rozmíchejte a keře vydatně zalijte. Uvedená dávka vystačí na jeden vzrostlý keř.

Náš tip: toto hnojení velmi vydatné, takže vystačí na celou sezónu jen jedinkrát. Více aplikací není třeba. Vybírejte si pro jeho použití deštivé dny nebo předtím keře vydatně zalijte. Předejdete tak popálení kořenů.

rybiz 600x398 - O odkvetlé rybízy se dobře starejte, odvděčí se vám příští rok

Zdroj foto: pixabay

Místo chemie můžete použít dřevěný popel

I tady se poprvé vyplatí jeho použití už před květem. Na jednu rostlinu budete potřebovat asi půl kila kvalitního dřevěného popela. Ale pozor, nestačí ho okolo kmínku jen tak rozhodit. Naopak. Důležité je jeho zapracování do půdy, a to asi ve vzdálenosti 25 centimetrů od centrálního kmínku. Právě tady najdete nejvíce vlásečnicových kořenů, které si s využitím všech živin v popelu poradí.

Ovšem na rozdíl od fosfátu a draslíku jen jedna aplikace popela nestačí. Ta druhá by měla přijít na konci léta, tedy nejlépe v srpnu. Uplatníte ji i u keřů, které jste předtím jednoduše pohnojit zapomněli. Podmínka je jediná – počkejte, až kompletně odplodí, skliďte úrodu a poté je vyživte popelem. Budou vám vděčné. Následující jaro pak můžete pokračovat ve výše navrženém schématu. Vyplatí se to.

Jak ještě rybízům pomoci k lepší plodnosti

Vyplatí se věnovat pozornost i jejich okolí. V jejich blízkosti proto rozhoďte dostatečnou dávku mulče. Může jít i pokosenou trávu, slámu nebo drobné odštěpky kůry. To vše ochrání zeminu před nadměrným výparem vlhkosti a zajistí rybízům tolik potřebnou vláhu. Jen kombinaci s netkanou textilií spíše nedoporučujeme, rybízům to obvykle příliš nesvědčí.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

Zavřít