Na zimu je potřeba připravit celou zahradu. Ale jestliže velkou část zahrady zoráte nebo zryjete, jahody musí přečkat na záhoně do příštího roku. Jak je ale zabezpečit co nejlépe?
Jahody
Jahody plodí prvním a druhým rokem, některé odrůdy i v dalších letech, avšak jejich produkce stále klesá. Aby přežily zimu, měli byste učinit následující kroky.
Otrhat/ostříhat výhony
Všechny výhony (šlahouny), které jahody do podzimu pustí, musíte ostříhat nebo otrhat. Na šlahounech najdete i sazenice, ale využít se dají pouze ty první směrem od matečního jahodníku. Sazenice můžete ještě na podzim zasadit, rozdat/prodat sousedům. Ostatní šlahouny a slabé sazenice musíte vyhodit (například do kompostéru).
TIP: Sazenice doporučujeme sázet nejpozději na přelomu září a října, aby stihly zakořenit do prvních mrazíků.
Očistit jahodníky
Dále byste měli jahodníky očistit od starých, suchých listů, nebo od listů napadených různými škůdci a chorobami. Tyto listy je lepší spálit nebo dát do biopopelnice, aby vám v příštím roce nepřenesli nemoci či škůdce na celou zahradu.
Okopat
Jahodníky také můžete okopat a odplevelit, abyste půdu ještě před zimou nakypřili. Odplevelení vám zase pomůže s tím, aby se plevel nevysemenil na záhon a nevzešel na jaře.
Jak zajistit jahodníky před zimou
Aby jahodníky nepomrzly – a to se může stát, zejména jsou-li holomrazy – je dobré jim na půdu položit tmavou netkanou textilii. Díky ní se půda zahřívá a na jaře také nepronikne plevel skrz vrstvu textilie. Na samotné jahodníky můžete použít také chvojí, bukové listí, nebo případně bílou netkanou textilii – černá by je mohla poškodit, pokud by v zimě nebo na jaře svítilo slunce. Zatímco starší jahodníky zimu většinou přežijí bez úhony, mladé – na podzim zasazené rostlinky potřebují mnohem více péče a alespoň minimální přikrytí.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.abecedazahrady.cz, www.idnes.cz
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz