Domácí rostliny potřebují hnojit stejně jako ty venkovní, o tom není pochyb. Jaké hnojivo ale zvolit, aby rostlinám prospívalo a pro nás nebyla jeho aplikace náročná? Máme několik možností a my vás jimi provedeme.
1. Tyčinkové hnojivo
Bezpochyby nejjednodušší aplikaci má tzv. tyčinkové hnojivo. Prodává se po mnoha kusech v tyčinkách, které stačí zastrčit do květináče (i několik kusů, pokud je rostlina vzrostlejší) a hnojivo se pak uvolňuje postupně při každé zálivce. Vydrží nám 6–9 měsíců a obsahuje prakticky všechny živiny, které rostliny potřebují.
2. Tekuté hnojivo
Tekuté hnojivo má také poměrně jednoduchou aplikaci, obvykle stačí nalít jeden uzávěr hnojiva do 2litrové lahve s odstátou vodou a rostliny zalít. Tady však musíme hnojit každých 14 dní během vegetačního období, a také je potřeba vybrat správné hnojivo pro jednotlivé rostliny. Existuje hnojivo speciálně vytvořené pro kaktusy, palmy, citrusy apod. Každé se liší obsahem živin: kaktusy například potřebují nejvíce draslíku, citrusy potřebují kromě draslíku, dusíku a fosforečnanu i železo, a palmy potřebují nejvíce dusíku, méně draslíku i fosforečnanu.
3. Prášková, nebo zrnitá hnojiva
Prášková či zrnitá hnojiva jsou hnojiva složená z částeček, které je nejprve potřeba rozpustit ve vodě, nechat odstát a teprve poté zalévat. Využívají se spíš pro zahradní rostliny, ale můžeme se s nimi setkat i u domácích rostlin. Opět platí, že musíte zvolit správný druh hnojiva pro jednotlivé rostliny a hnojit každých 14 dní během vegetačního období.
4. Kompost
Máte-li domácí kompost, je možné – zvláště při přesazování rostlin – použít jako hnojivo i ten. Do zeminy zamícháme část kompostu, a díky látkám, které kompost obsahuje, nemusíme jeden rok pro přesazení domácí rostliny hnojit vůbec. Mají dostatek živin z nové půdy a kompostu.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz