banánovník

Nebojte se pěstovat banánovník i v našich podmínkách

Myslíte si, že vypěstovat banány v našich podmínkách není možné? My vás přesvědčíme, že to jde, stačí jen vědět, jak na to.

Původ banánovníku

Banánovník je původem z tropů – pochází z ostrovů jižní a jihovýchodní Asie. Banánovníků je několik set druhů, ale pro estetické účely se začal v zahradách rodinných domů pěstovat druh Musa Cavendish. Proč estetické účely? Protože tento banánovník obsahuje různé barevné odrůdy.

Jak banánovník pěstovat

Banánovník potřebuje především vlhkost, teplotu od 20 do 25 °C a dostatek živin. Bez těchto podmínek se mu dařit nebude a nebude samozřejmě ani plodit. Banánovník tedy dostatečně zalévejte, zejména v teplých měsících, dodatečně mu můžete rosit listy, v létě jej můžete s úspěchem letnit, ale v zimních měsících zásadně zazimujte doma. V období vegetačního růstu dopřávejte banánovníku dostatek hnojiva s obsahem draslíku a dusíku.

květ banánu - Nebojte se pěstovat banánovník i v našich podmínkách

Kdy banánovník kvete a plodí

Správně pěstovaný banánovník vám vykvete již třetím rokem. V době kvetení potřebuje kromě zálivky a živin také dostatek světla (umístěte jej na jižní stranu směrem ke slunci). S banánovníkem příliš nehýbejte a vyčkejte, než se vytvoří plody. K jejich vytvoření a dozrání potřebuje v průměru 3 měsíce.

Jak se rostlina rozmnožuje

Banánovník po dozrání plodů uhyne, ale jedná se jen o mateční rostlinu. Z kořenového balu vyrostou další nové rostliny. Ty můžete oddělit a pěstovat dál. Při zachování výše uvedených podmínek tak můžete mít své vlastní banány nejméně jednou za 3 roky – podle toho, kolik banánovníků se vám podaří vypěstovat a jak se o ně budete starat.

Choroby a škůdci

Rostlina prakticky netrpí na žádné choroby. Pouze pokud má nedostatek zálivky, blednou jí listy. Jediným škůdcem banánovníků jsou svilušky, které si můžete přinést z obchodu, nebo se rozšíří z jiné pokojové rostliny. Snadným prostředkem proti nim je chemický postřik (např. Omite).

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

two × two =