Chmelíček: Tato zajímavá pokojovka je dekorativní svými květy, které vypadají jako tělíčka garnátů (odtud také její jméno v angličtině). Přes zimu, kdy nekvete, již tak dekorativní není, což vám ale nemusí být líto, protože stejně potřebuje zazimování v chladnější místnosti.
Odkud pochází
Chmelíček neboli také mrštilka skvrnitá (Beloperone guttata) pochází ze střední Ameriky, nejčastěji z Mexika, kde roste jako stálezelený keřík. Jako pokojová rostlina se pěstuje až od počátku 20. století. Základní druh má květy oranžové až oranžovožluté, kultivar Beloperone guttata „Sydney“ pak má květy žluté.
Když chcete koupit novou rostlinu
Při nákupu chmelíčku si dávejte dobrý pozor na to, aby rostlinka byla zdravá. Listeny by měly být sytě vybarvené a celá rostlina by měla mít kompaktní tvar. Rozhodně nekupujte rostlinu s načernalými listeny nebo nažloutlými a opadávajícími listy, či dokonce rostliny, které vykazují známky padlí.
Co chmelíček potřebuje
Rostlina vyžaduje plné slunce, v létě jí nevadí ani přímé polední slunce, dařit se jí bude na jižním parapetu. V zimě ji naopak z okna sundejte a dejte do chladnější místnosti – možná shodí listy, což je ale přirozené. Přes léto potřebuje teplotu kolem 24 °C, v zimě kolem 15 °C. Zálivku potřebuje dostatečnou, avšak také dbejte na to, aby voda v květináči nebo misce nestála. Pomůže drenáž. Potřebuje vyšší vzdušnou vlhkost, avšak neocení rosení listů – listy by žloutly a listeny hnily. Lepší je umístit ji ke zdroji vody.
Přesazování a množení
Přesazování je vhodné každoročně na jaře, vyměňte celou zeminu za novou a zkontrolujte, případně upravte drenáž. Množí se snadno vrcholovými řízky, které odeberete na jaře v délce asi 10 cm a zasadíte do směsi písku a rašeliny. Poté přikryjte polyetylénovým sáčkem a udržujte vlhkost a teplotu kolem 20 ° až do zakořenění. Přesaďte do květináčku o průměru cca 9 cm a při růstu uštipujte růstový vrchol, abyste podpořili rozvětvení keříku.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz