jehlice

Kořeny jehlice trnité sbírejte na podzim

Jehlice trnitá je další z bylinek, jejichž léčivé účinky byly známé již od starověku. Jehlice je známá také pod lidovým názvem „babí hněv“ a poznáte ji zejména podle motýlovitých květů, které kvetou růžovou barvou během července a srpna.

Jak jehlice trnitá vypadá

Jehlice trnitá je bylinka z čeledi bobovité (motýlokvěté), dorůstá výšky až 80 cm, má krátký oddenek a pevné kořeny. Listy jsou pilovité, květenstvím je řídký listnatý hrozen. Plodem je pak vejcovitý chlupatý lusk.

Kde jehlice roste

jehlice trnita - Kořeny jehlice trnité sbírejte na podzim

Zdroj foto. Helge Klaus Rieder / CC0

Jehlici najdete na suchých stráních, loukách, pastvinách, mezích, okolo cest, a to nejčastěji v nižších polohách. Jinak roste kromě Evropy i v západní Asii.

Co se sbírá

Z jehlice se sbírá oddenek a kořen, a to na podzim, kdy se síla rostliny právě vrací do jejich podzemních částí. Obě části mají nasládlý pach i chuť.

Jaké jsou její účinné složky

Účinnými složkami bylinky jsou silice, například mentol, menton, karvon, a pak také izoflavony, onokol a ononid (látky podobné látkám z lékořice).

Jak se bylinka používá

Bylinka je silně močopudná, používá se tedy především jako diuretikum, a protože nedráždí ledviny, dá se použít i na velmi silné a nepříjemné záněty močových cest. Dále se používá při léčení revmatismu a vodnatelnosti. Užívá se jako nálev, a to samostatně, nebo v kombinaci s kořenem petržele, oddenkem lékořice a jalovčikami.

Jak si připravit nálev

Nálev si připravte z kořene a oddenku (čerstvého nebo sušeného), a to tak, že cca 2 cm oddenku či kořenu vložíte do studené vody a necháte asi 24 hodin ustát. Potom přecedíte, ohřejete a pijete při potížích s močovým ústrojím 2–3x denně.

Zajímavosti

Používání jehlice sahá až do starověku, nejvíce se rozšířilo ve středověku. Kromě léčení se odvarem z kvetoucí natě barvila vlna.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít