Eucharis neboli líbenku možná znáte či jste se s ní setkali, aniž byste věděli, že se jedná právě o tuto rostlinu. Tuto květinu lze spatřit také na svatbě, neboť se velmi často používá do svatební kytice. A protože je možné ji pěstovat opakovaně, stává se tak ideální hrnkovou květinou.
Bílá elegance
Eucharis v překladu znamená šarmantní a to tato rostlina rozhodně je. Však tato kráska vás může obdarovat svými nevinně bílými květy až třikrát do roka. Typické pro tuto rostlinu je, že nikdy neshodí své listy. A jestliže se tak stane, jedná se o závažný problém, který může mít osudný vliv. Květina se vyznačuje nejen krásnými a čistě bílými květy, ale také upoutá pozornost svou sladkou vůní, kterou si vás získá.
Co má společného líbenka s narcisem?
V obou případech se jedná o cibulnaté rostliny, které patří do stejné čeledi. Avšak jen květ a vůně je to jediné, co je spojuje, přesto je tak poměrně snadné zaměnit při pouhém pohledu líbenku za narcis.
Listy líbenky jsou lesklé a mají elipsovitý tvar. Vyrůstají na dlouhém řapíku a zůstávají na rostlině po celý rok. Usychání a opadávání je známkou pěstitelského problému či poškození cibule.
Květy se však objevují na stonku v počtu čtyř až osmi, což je rozdíl oproti narcisu. Stonek rostliny je dutý a silnější, dorůstá do výšky v rozmezí od čtyřiceti do osmdesáti centimetrů. První květy je možné spatřit na začátku jara. Líbenka přesto někdy bývá nazývána letním narcisem. Pozitivní je, že tuto půvabnou rostlinu je možné pěstovat. Jak a za jakých podmínek?
Jak na pěstování líbenky?
Vzhledem k tomu, že rostlina má původ v kolumbijských Andách, lze ji v našich podmínkách pěstovat jen coby hrnkovou květinu. Cibulky je dobré pořídit nejpozději v březnu, kdy se jedná o ideální měsíc pro zasazení nových cibulek, stejně tak pro přesazení již vyrostlých rostlin. Abyste se mohli pokochat krásou sněhově bílých květů, je nutné rostlině zajistit teploty, které se budou pohybovat okolo 18 °C, nesmí klesnout pod 15 °C. Líbenka potřebuje vyšší vlhkost vzduchu v době kvetení, tj. pravidelné rosení a otírání listů vlhkým hadříkem.
Kam s ní aneb jak vybrat vhodné místo?
Nejlépe se bude líbence dařit na světlém stanovišti či v mírném polostínu. Perfektním místem je parapet, na který nebudou dopadat přímé sluneční paprsky. Nesmíme zapomenout na hnojení, které je pro rostlinu důležité, zejména v období vegetace. Hnojíme tekutým hnojivem každé dva týdny. Používáme hnojivo pro pokojové rostliny a s hnojením přestaneme v okamžiku, kdy rostlina skončí s kvetením.
Rostlina potřebuje výrazný zimní odpočinek, kdy tak od srpna do března se zmírní zálivka, ale ne natolik, aby vyschl kořenový systém.
Tipy a triky pro získání líbezných květů?
Ne vždy je s rostlinou snadná domluva, o tom asi ví každý a nejen zdatný pěstitel. Líbenka vám pokvete ve chvíli, kdy se kolem původní cibulky začnou tvořit další malé. Tudíž nikdy neodstraňovat tyto malé cibulky a považovat je za nežádoucí apod. Pokud se chcete dočkat náležitého kvetení, je nutné rostlině dopřát výše zmíněný zimní odpočinek, kdy kromě zmírnění zálivky, zajistíme i utlumení slunečního svitu. Po ukončení období klidu postupujeme jako v případě jiných rostlin, kdy začneme opět s normální zálivkou a přidáme dobu slunečního světla. To by mělo vést k probrání rostliny ze zimního spánku a brzké nasazení květů.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz