prvosenka

Prvosenku můžete pěstovat i jako pokojovku, stačí zvolit tu pravou

Když se řekne prvosenka, nejspíš se vám vybaví petrklíč, tedy prvosenka jarní, která vykvétá velmi brzy na jaře žlutými kvítky. Prvosenek však existuje mnohem více, a některé jsou vhodné i pro pěstování v bytě.

Odkud pocházejí

Prvosenky jsou původní v Evropě, Asii i Americe. Jeden druh prvosenky vyšší – Primula elatior var. corcontica je dokonce původní u nás v Krkonoších, a je tedy tzv. endemitem.

Primula - Prvosenku můžete pěstovat i jako pokojovku, stačí zvolit tu pravou

Zdroj foto: commons.wikimedia.org                                     Primula elatior

Které prvosenky se hodí do bytu

Oblíbenými květinami do bytu jsou zejména kultivary jednoleté prvosenky – Primula malacoides. Vyznačuje se drobnými kvítky na okolíku, které mohou být nejrůznější barvy: od bílé, přes žlutou, růžovou, fialovou až po modrou.

Dále se pěstují kříženci prvosenky vyšší (Primula elatior) – ty se dají po odkvětu vysadit i na zahradu.

Prvosenka nálevkovitá (Primula obconica) je velmi odolná a trvanlivá, ale některým lidem může způsobovat alergické reakce na pokožce (svědění, puchýřky, skvrnky).

Primula obconica - Prvosenku můžete pěstovat i jako pokojovku, stačí zvolit tu pravou

Zdroj foto: en.wikipedia.org                            Primula obconica

Co prvosenka potřebuje

Prvosenka potřebuje dostatek světla, ale ne přímé slunce. Teplota jí vyhovuje kolem 22 °C, lepší je teplota o trochu nižší, protože pak vám déle pokvete. Zálivku potřebuje střední, raději dešťovou nebo odstátou vodou. Rosení nevyžaduje. Některé prvosenky mají rády kyselejší půdy, a tak do substrátu můžeme přidat rašelinu. Jiné však mají raději zásaditou půdu. Nejlepším řešením je zeptat se na konkrétní kultivar hned při nákupu.

Choroby, škůdci a další problémy

Nejčastější chorobou prvosenek je tzv. žloutenka, která může vzniknout při přílišném slunečním záření anebo působením překyselené půdy. Ze škůdců pak musíme jmenovat především mšice – ty můžeme odstraňovat mechanicky nebo vhodným insekticidem. Dále pak mohou prvosenky napadnout háďátka, která požírají kořeny – tady je nejjednodušší napadenou rostlinu ihned odstranit (spálit), aby se nákaza nerozšířila na ostatní rostliny. Při přelití a trvale přemokřeném substrátu dochází k vadnutí a odumírání rostlin.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít