Jahody jsou nutností v zahradě každého zahradníka. Dodají vaší zahradě barvy, jsou dekorativní a velice chutné, a navíc jsou i zdravé – obsahují vitamín C a B. Využijte je v kuchyni do dezertů a moučníků, ale také do salátů nebo jenom tak. Dnešní odrůdy jsou dost vzdálené od původních divokých jahod, přesto jsou ale stále chutné.
Co jsou jahody?
Ačkoliv se jahody označují jako ovoce, není tomu tak. Jahody obsahují semínka na vnější straně, která jsou pravým ovocem, a chutné tělo okolo nich je pro ně jen doplňkem. Jahody se těší oblibě po celém světě, milují je mladí i staří a jsou také prospěšně pro divoká zvířata. Bohužel se jedná také o častý alergen. Pokud zjistíte, že máte nesnášenlivost na jahody, které způsobují reakce, jako jsou kopřivka nebo jiné alergické příznaky, zkuste alternativy bílých jahod. Tyto kultivary postrádají zralý protein, který způsobuje alergické reakce.
Odrůdy jahod
Při výběru odrůdy, které chcete pěstovat, si pamatujte účel, pro jaký budete jahody používat. Pokud máte v plánu jíst je co nejvíce čerstvé, vyberte si odrůdy, které mají lepší chuť. Existují ale také odrůdy, které budou mít lepší vlastnosti pro zamrazování nebo takové odrůdy, které jsou nejlepší pro konzervování. Jahody upřednostňují lehkou a dobře odvodněnou půdu. Možná bude ze začátku snadnější pěstovat jahody v květináčích. Použití lehké půdy namísto těžké umožní proniknout větším množstvím tepla, čímž se zajistí rychlejší růst rostlin. Také bude podporovat dobrou drenáž.
Pěstování jahod
- Pokud začnete pěstovat v polovině léta až do začátku podzimu a budete mít plody v následujícím létě.
- Pěstujte na slunci a skryté před větrem.
- Pokud máte těžkou, nedostatečně odvodněnou půdu, pěstujte jahody v truhlících nebo přidejte velké množství kompostu do půdy.
- Přirozené výsadby mohou podpořit plísně. Vyberte odrůdy, které nemají příliš mnoho listů, protože to může způsobit ohnisko plísní.
- Pokud pěstujete jahody v květináčích, zalévejte v období růstu denně.
- Každé dva týdny přidávejte hnojivo bohaté na draslík.
- Pokud sadíte jahody do zahrady, měly by být od sebe vzdáleny nejméně 40 cm v řadách od sebe vzdálených 60 cm.
- Chraňte jahody před slimáky. Vhodná je také síť, kterou použijte na rostliny jako ochranu před ptáky a volně žijícími zvířaty.
- Na začátku jara okopejte oblast mezi rostlinami, aby se umožnila cirkulace vlhkosti a vzduchu.
- Při zavlažování dbejte na to, abyste nezasáhli listy nebo plody rostlin. Zalévejte kolem základny rostlin.
- Používejte slámu nebo jahodové rohože kolem základny rostlin, abyste zabránili tomu, že ovoce leží na zemi. Takové rohože také brání růstu plevele.
Šlahouny jahod
Jak jahoda roste, produkuje šlahouny, které mají na svém konci malou rostlinu. To je způsob, jakým se jahody šíří. Nové jahodové rostliny, kupované nebo pěstované, pochází z těchto šlahounů. Počkejte, až budou mít šlahouny přibližně 3 nebo 4 listy a odeberte je z rostliny. Ty pak můžeme zasadit a čekat až příští rok začnou plodit.
Sklízení jahod
Kontrolujte rostliny každý druhý den. Sklízejte je, když je suché počasí. Buďte opatrní a dbejte na to, abyste nezničili ovoce. Trhejte ovoce i se zeleným stonkem. Dejte si pozor, některé odrůdy nemusí být červené. Po skončení sklizně odstraňte ochrannou slámu nebo rohože. Nůžkami odstraňte všechny staré listy z rostlin. Odstraňte sítě, aby ptáci měli přístup ke škůdcům.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz