Na našich zahradách se občas objevují skutečně exotické rostliny. Mezi ně patří i mochyně peruánská. Přestože se pěstuje zejména v tropických a subtropických oblastech, můžete ji zkusit pěstovat i u nás.
Odkud pochází
Mochyně pochází z Jižní Ameriky, přesněji ze zemí Peru a Guatemala. V těchto zemích a v dalších tropických i subtropických krajích roste většinou jako keř.
Jak rostlina vypadá
Mochyně peruánská (Physalis peruviana) je jednoletá rostlina (u nás, protože nepřežije mráz), která dorůstá až 1,2 m. Co je na ní nejzajímavější, je to, že kvete v noci. Z květů se pak tvoří plody, které jsou velké jako třešně, mají žlutou až oranžovou barvu, voní po ananasu a chuť mají podobnou jahodám.
Jaké stanoviště potřebuje
Mochyně potřebuje slunné stanoviště, humózní, lehkou a výživnou půdu a průměrnou zálivku. Při vysévání postupujeme stejně jako třeba u rajčat. Vyséváme v březnu a dubnu, sazeničky přesazujeme na záhon v polovině května.
Plody jsou zdravé
Plody, které se ukrývají v kalichu, jsou velmi zdravé. Obsahují vitamíny A a C, dále draslík, fosfor, vápník, jen malé množství cukrů, a pektiny. Používají se jako močopudný prostředek, zlepšují látkovou výměnu. Plody, kalichy i nať se používají na koupele proti revmatismu.
Jak se konzumují
Plody konzumujeme syrové, můžeme jimi zdobit moučníky, poháry, ale také připravovat marmelády, pudingy, kompoty a zmrzliny. Dušené s medem mohou sloužit jako příloha k masům.
POZOR: Nezralé plody jsou jedovaté! (podobně jako rajčata.)
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz