mochne peruanska

Zkuste pěstovat exotickou rostlinu mochyni peruánskou

Na našich zahradách se občas objevují skutečně exotické rostliny. Mezi ně patří i mochyně peruánská. Přestože se pěstuje zejména v tropických a subtropických oblastech, můžete ji zkusit pěstovat i u nás.

Odkud pochází

Mochyně pochází z Jižní Ameriky, přesněji ze zemí Peru a Guatemala. V těchto zemích a v dalších tropických i subtropických krajích roste většinou jako keř.

Jak rostlina vypadá

Mochyně peruánská (Physalis peruviana) je jednoletá rostlina (u nás, protože nepřežije mráz), která dorůstá až 1,2 m. Co je na ní nejzajímavější, je to, že kvete v noci. Z květů se pak tvoří plody, které jsou velké jako třešně, mají žlutou až oranžovou barvu, voní po ananasu a chuť mají podobnou jahodám.

mochyne - Zkuste pěstovat exotickou rostlinu mochyni peruánskou

Frank Vincentz [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Jaké stanoviště potřebuje

Mochyně potřebuje slunné stanoviště, humózní, lehkou a výživnou půdu a průměrnou zálivku. Při vysévání postupujeme stejně jako třeba u rajčat. Vyséváme v březnu a dubnu, sazeničky přesazujeme na záhon v polovině května.

Plody jsou zdravé

Plody, které se ukrývají v kalichu, jsou velmi zdravé. Obsahují vitamíny A a C, dále draslík, fosfor, vápník, jen malé množství cukrů, a pektiny. Používají se jako močopudný prostředek, zlepšují látkovou výměnu. Plody, kalichy i nať se používají na koupele proti revmatismu.

Jak se konzumují

Plody konzumujeme syrové, můžeme jimi zdobit moučníky, poháry, ale také připravovat marmelády, pudingy, kompoty a zmrzliny. Dušené s medem mohou sloužit jako příloha k masům.

POZOR: Nezralé plody jsou jedovaté! (podobně jako rajčata.)

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít